Cyfrowy organizm od Panasonica

Panasonic zaprezentował systemy należące do kategorii "cyfrowy dom", które bez zbędnych komplikacji umożliwią łączenie się z Internetem. To jednak nie wszystko: pokazane na targach CEATEC 2005 urządzenia (telewizory, odtwarzacze DVD) można spiąć w jeden wielki organizm, by dzięki temu możliwe było przesyłanie np. filmów przez Internet.

Pomysł jest tak prosty, że aż dziw bierze, że nikt nie wprowadził go na rynek wcześniej. Idea wygląda następująco: należy w typowych urządzeniach domowych zintegrować moduł sieciowy umożliwiający kontakt z innymi urządzeniami wpiętymi w LAN/Internet.

Następnie należy się z nimi połączyć i dogadać z wykorzystaniem stworzonego Panasonica protokołu VIANA. Koniec technikaliów: teraz wystarczy w jednym domu włożyć do czytnika płytę DVD, by móc obejrzeć ją na telewizorze podłączonym gdzieś zupełnie indziej. Co więcej, komunikacja działa nawet wtedy, gdy znajdujemy się w sieci za firewallem lub NAT-em.

Choć urządzenia współpracujące z VIANA zaprezentowano po raz pierwszy na targach CEATEC, zostały one już wprowadzone na rynek. Przedstawiciele firmy twierdzą, że lada chwila należy się ich spodziewać w sklepach.


Zobacz również