Cyfrowy prezydent - przed drugą turą wyborów

Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami. Zgodnie z przewidywaniami do drugiego etapu z największą ilością głosów przeszli dwaj najsilniejsi kandydaci: Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski. Przypomnijmy sobie, co obaj panowie sądzą na temat roli informatyki w życiu społecznym i gospodarczym oraz jak zamierzają wspierać rozwój przemysłu IT w Polsce.


Ze wstępnych danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w pierwszej turze wyborów największe poparcie - 41,2 % - uzyskał kandydat Platformy Obywatelskiej. Kandydata Prawa i Sprawiedliwości poparło 36,7 % głosujących (dane z 94 % komisji wyborczych).

W artykule Wybory 2010 - jak Kaczyński, Komorowski i inni kandydaci na prezydenta korzystają z komputera? przedstawiliśmy cyfrowy profil sześciu z dziesięciu kandydatów, którzy wystartowali w pierwszej turze. Profil ten opiera się na wynikach sondażu przeprowadzonego wśród ubiegających się o urząd prezydenta przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji.

W drugiej turze do urn pójdą wyborcy, którzy poparli kandydatów innych niż Kaczyński i Komorowski, osoby wciąż niezdecydowane lub te, które 20 czerwca nie głosowały. Dlatego też warto przypomnieć, co obaj faworyci do urzędu prezydenta mają do powiedzenia w kwestii informatyki i jej miejsca w społeczeństwie i gospodarce.

Kto w Polsce powinien pełnić wiodącą rolę w rozwoju społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy?

Jarosław Kaczyński: prezes Rady Ministrów

Bronisław Komorowski: minister właściwy ds. teleinformatyzacji

Jaka powinna być polityka Rzeczpospolitej w zakresie ochrony własności intelektualnej?

Kaczyński: zapewnienie bezpłatnej dostępności do usług i treści w Internecie powstałych ze środków publicznych.

Komorowski: działania edukacyjne dotyczące praw twórców i własności intelektualnej.

Edukacja informatyczna młodzieży - wyrównywanie szans czy wyszukiwanie diamentów?

Kaczyński: wszyscy uczniowie osiągają podstawowy zakres umiejętności korzystania z technologii teleinformatycznych - program i fundusze są zarządzane centralnie, środki na rozszerzenie programu zapewniają władze samorządowe

Komorowski: uczniowie mają zapewnione nauczanie informatyki - centralnie są przygotowane materiały i programy dla najbardziej uzdolnionych.

Teleinformatyka w polskiej gospodarce

Kaczyński: promocja i wspomaganie polskich firm, produktów i marek tak by mogły one stad się światowymi graczami w wybranych niszach e-gospodarki.

Komorowski: ukoronowaniem rozwoju polskiego przemysłu teleinformatycznego i celem polskich liderów politycznych i gospodarczych winno być wypromowanie polskiej marki na rynkach światowych.

Jaki powinien być zakres wolności i odpowiedzialności w Internecie?

Kaczyński/Komorowski: indywidualna wolność i anonimowość wypowiedzi - państwo jest wyposażone w mechanizmy ścigania naruszających obowiązujące prawo.

W jaki sposób powinno być prowadzone wdrażanie e-administracji?

Kaczyński: administracja powinna zlecać wykonanie i wdrożenie systemu podmiotom zewnętrznym, a w pewnych przypadkach może także zlecić im utrzymanie systemu.

Komorowski: administracja powinna powszechnie wdrożyć strategię kalkulacji całkowitych kosztów utrzymania systemu (w tym także koszty osobowe) i zamawiać usługi informatyczne u zewnętrznych dostawców w każdym ekonomicznie uzasadnionym przypadku, także w przypadku unikalnych rozwiązań.

Jakim głównym działaniom wspomagającym rozwój społeczeństwa informacyjnego zamierza kandydat aktywnie patronować jako przyszły prezydent?

Kaczyński:

- promocja innowacji informatycznych i młodych firm informatycznych

- patronat nad procesami cyfryzacji dóbr kultury i udostępnianiem ich poprzez Internet

- dostęp do Internetu szerokopasmowego w regionach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Komorowski:*

- komputer dla ucznia

- dostęp do Internetu szerokopasmowego w regionach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym

- promocja wykorzystania technologii informatycznych w administracji

* - projekty dodatkowe: możliwość głosowania przez Internet i elektroniczny tornister dla ucznia (lektury i podręczniki w postaci cyfrowej, do korzystania w komputerze przenośnym).

Druga tura wyborów prezydenckich, w której J. Kaczyński i B. Komorowski będą walczyć o ostateczne zwycięstwo, odbędzie się 4 lipca.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: