Cyfrowy rysik

Komputer, który ma być narzędziem w pracy artystycznej, wymaga sporych inwestycji, ale jeżeli lubisz malować czy rysować, warto wydać kilkaset złotych i zamienić niewygodną mysz na tablet graficzny.


Komputer, który ma być narzędziem w pracy artystycznej, wymaga sporych inwestycji, ale jeżeli lubisz malować czy rysować, warto wydać kilkaset złotych i zamienić niewygodną mysz na tablet graficzny.

Z powodu błędnego mniemania, że dobry tablet graficzny jest drogi, wiele osób nie bierze pod uwagę kupienia go i wykorzystuje komputer tylko do digitalizowania swoich prac. Najbardziej zaawansowane tablety kosztują nawet kilka tysięcy złotych, jednak do rysowania czy malowania wystarczy model za kilkaset do tysiąca złotych. Ponieważ takich jest na rynku kilka, i to dobrych, można pogrymasić przy zakupie. Do wyboru są konstrukcje różniące się nie tylko rozmiarami tabliczki graficznej, czułością, ale również sposobem komunikacji z komputerem. Większość łączy się z nim za pomocą interfejsu USB, są również wersje bezprzewodowe, wykorzystujące technologię Bluetooth. Największym zainteresowaniem cieszą się tablety graficzne światowego lidera w branży, firmy Wacom, która oferuje produkty na różną kieszeń i duży wybór akcesoriów. Tańszą alternatywą są modele firmy Pentagram, dla wielu wystarczające, bo oferujące duże tabliczki dotykowe, piórko odzwierciedlające do 1024 poziomów siły nacisku (Pentagram Titan).

Poczuj rysik

Gdy zaczniesz tworzyć prace graficzne za pomocą myszy komputerowej, szybko dostrzeżesz, że się do tego nie nadaje. Na całkowicie inne podejście do rysowania pozwala tablet graficzny, który podobnie jak konwencjonalne narzędzia, składa się z dwóch elementów: płaszczyzny, na której tworzysz (tabliczka graficzna, którą traktuje się jak kartkę papieru) oraz narzędzia, którymi tworzysz. W wypadku tabletów graficznych jest to elektroniczne piórko, o wiele wygodniejsze niż najbardziej precyzyjna mysz. Trzyma się je w palcach podobnie jak pędzel, ołówek, aerograf, długopis, a reagująca na nacisk końcówka powoduje np. zmianę grubości rysowanej kreski czy nasycenia kolorów. Efektu tego nie da się uzyskać z komputerową myszą, która dodatkowo nie pozwala nadgarstkowi swobodnie pracować. Elektroniczne piórka mogą reagować na 512-1024 stopnie siły nacisku, co pozwala na dokładne kontrolowanie kreski. Niektóre zakończone są również reagującą na siłę nacisku elektroniczną gumką, którą szybko wymażesz niedoskonałości. Samo piórko np. w tabletach Wacoma nie wymaga dodatkowego zasilania. W zapomnienie odeszły również modele z przewodowym piórkiem. Technologia indukcji pola magnetycznego zastosowana w tabletach Wacoma sprawia również, że piórka pracują do 5-10 milimetrów nad powierzchnią roboczą tabletu, dlatego rysowanie nawet po grubej kartce papieru zostanie idealnie odwzorowane na ekranie monitora. Co istotne jest np. przy przerysowaniu map, dokumentów, zdjęć, wydrukowanych na grubym papierze.

Jaki tablet

Do retuszu zdjęć czy rysowania wystarczy dobry tablet o rozmiarze A6 czy A5. Zajmuje niedużo miejsca na biurku i jest relatywnie tani. Do korzystania z programów inżynierskich, digitalizacji map lub innych czynności wymagających większej przestrzeni służą znacznie większe modele, A4+ i A3, pracujące w trybie 1:1.

<hr>

Pentagram Titan

Informacje Multimedia Vision, tel. 022 3389000,http://www.mmv.pl Cena 499 zł

Cyfrowy rysik
Za podobną cenę Titan oferuje dużo większą powierzchnię roboczą (305x229 mm) niż modele Wacoma, pozwalając pracować w trybie 1:1. W wypadku dużych dokumentów to zaleta, urządzenie wymaga jednak sporo miejsca na biurku. Bezprzewodowe piórko z wymiennymi rysikami zasilane jest jedną baterią AAA. Tablet komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB w trybie Full Speed (USB 1.1), dołączony przewód o długości 1,6 metra pozwala pracować w pewnej odległości od komputera. Do zestawu dołączono również niewielką mysz zasilaną jedną baterią AAA i zapasowe końcówki do piórka.

Piórko dobrze leży w dłoni, specjalna gumowa nakładka nie pozwoli mu się wyślizgnąć. Z boku znajdują się dwa dodatkowe, w pełni konfigurowalne przyciski. Piórko nie jest, niestety, zakończone gumką, która znacznie ułatwia wprowadzanie szybkich korekt w tworzonych pracach. Spolszczone oprogramowanie zarządzające tabletem pozwala zdefiniować funkcje przycisków piórka i tabliczki dotykowej, dostosować czułość pracy i określić aktywny obszar roboczy.

W praktyce

Dołączone oprogramowanie Corel Painter Essentials 2 jest nie najnowsze, ale mniej zaawansowanym użytkownikom w zupełności wystarczy. Piórko odzwierciedla aż 1024 stopnie siły nacisku. Warto poeksperymentować z ustawieniami czułości rysika i dostosować je do własnych potrzeb. Domyślnie skonfigurowana jest najwyższa czułość i Titan reaguje nawet na słabe dotknięcie tabliczki. Pewne zastrzeżenia budzi niezbyt płynna reakcja na dociskanie piórka, co zauważą zwłaszcza osoby, które korzystały z tabletów firmy Wacom. Niedociągnięcia te rekompensują duża powierzchnia robocza i bardzo przystępna cena. Przydatne są również dodatkowe przyciski nad tabliczką graficzną.

<hr>

Wacom Wireless Pen Tablet

Informacje Wacom,http://www.wacom.com Cena 999 zł

Cyfrowy rysik
Znacznie mniejszy od Titana model firmy Wacom oferuje obszar roboczy o rozmiarze A5, będący najlepszym wyborem dla posiadaczy niedużych biurek. Jego piórko reaguje na 512 stopni siły nacisku. Tablet wyposażony jest również w trzyprzyciskową mysz oraz dwa w pełni programowalne przyciski.

Bezprzewodowy i bezbateryjny

Wireless Pen Tablet wyróżnia możliwość pracy bez kabli. Piórko, podobnie jak w Titanie, jest bezprzewodowe, ale nie potrzebuje dodatkowego zasilania, bo wykorzystano opatentowaną przez producenta technologię indukcji magnetycznej. Tabliczka graficzna komunikuje się z komputerem za pomocą bezprzewodowego interfejsu Bluetooth. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi litowo-jonowemu tablet nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Dołączony zasilacz sieciowy służy głównie do ładowania akumulatora, który przy pełnym naładowaniu umożliwia ponad 20 godzin pracy ciągłej (dane producenta).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: