Cyfrowy zawrót głowy

Jest ich 21. Aparaty cyfrowe końca tysiąclecia do złudzenia przypominają klasyczne lustrzanki. Różnica jakości jest niewielka. Na tyle mała, że w ciągu najbliższych 3 lat mogą całkowicie zawładnąć naszym pojęciem o fotografii.


Jest ich 21. Aparaty cyfrowe końca tysiąclecia do złudzenia przypominają klasyczne lustrzanki. Różnica jakości jest niewielka. Na tyle mała, że w ciągu najbliższych 3 lat mogą całkowicie zawładnąć naszym pojęciem o fotografii.

Stara prawda o znaczących wydatkach z naszego budżetu brzmi - zastanów się 3 razy, zanim pójdziesz do sklepu. Aparaty cyfrowe mamią perfekcją wykonania, a ich producenci zachwalają je pod niebiosa. Jednak nie ma się co łudzić, jeszcze w tym roku i być może przez pół następnego cyfrówki będą kupowane przez specjalistów i tych, którzy nie mają co robić z pieniędzmi.

Rynek aparatów cyfrowych rozwija się bardzo dynamicznie; pojawia się coraz więcej modeli o nowych, większych możliwościach, a ceny zmieniają się jak w kalejdoskopie. Producenci ustalają je często nieproporcjonalnie do możliwości, jakimi dysponują ich aparaty w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Bywa, że za profesjonalny sprzęt jednej firmy zapłacimy mniej niż za amatorski innej.

Aby ułatwić ci zakup, przetestowaliśmy 21 modeli dostępnych na rynku, dzieląc je na kategorie cenowe. W każdym z przedziałów wybraliśmy najlepszy aparat pod względem jakości rejestrowanych obrazów i liczby funkcji oraz najlepszy pod względem stosunku jakości do ceny.

<font color="#66cc66" size="+1">Od 1000 zł do 2500 zł

Mustek VDC-300

Zamiast kamery

Cyfrowy zawrót głowy
Najtańszy z testowanych modeli. Cechuje go bardzo niska rozdzielczość i prostota budowy. Aparatu można użyć w charakterze kamery internetowej.

Jest nieskomplikowany w obsłudze; posiada minimalną liczbę przycisków. Poruszanie się po menu wewnętrznym nie sprawia najmniejszych problemów nawet osobie nie zaznajomionej z instrukcją obsługi. Złącze USB zapewnia szybką komunikację z komputerem.

Jakość obrazu budzi wiele zastrzeżeń. Zdjęcia pozbawione są szczegółów i mają przekłamane kolory. Rozdzielczość nie zapewnia dobrego wydruku nawet w najmniejszym fotograficznym formacie 9x13 cm. Aparat dobrze sprawdza się jako pomoc przy tworzeniu stron WWW i podczas konferencji internetowych.

Pamięć została umieszczona wewnątrz aparatu, jednak producent zainstalował gniazdo karty CompactFlash, którą można opcjonalnie dokupić.

Dystrybutor:

Veracomp

ul. Tatarska 5

30-103 Kraków

tel. (012) 411-10-44

cena: 1500 zł

+ cena

+ możliwość pracy On-line jako kamera

+ złącze USB

+ ręczna kontrola głębi ostrości

- rozdzielczość i jakość obrazu

Kodak DC 200 Plus

Nie tylko do domu

Cyfrowy zawrót głowy
Następca Kodaka DC 200. W stosunku do poprzednika wprowadzono wiele ulepszeń. Aparat doskonale radzi sobie podczas pracy w normalnych warunkach oświetleniowych. Jedynie zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej są zbyt ciemne, szczególnie gdy fotografujemy ciemne motywy na jasnym tle. Kolory są żywe, a rozdzielczość pozwala otrzymać satysfakcjonujący wydruk do formatu 9x13 cm.

Na uwagę zasługuje ładne i dopracowane menu wewnętrzne. Przyciski rozmieszczone są wygodnie, a kształt aparatu zapewnia ergonomię pracy. Istnieje możliwość stosowania dodatkowych obiektywów i filtrów.

Dzięki dobrej jakości obrazu, wystarczająco wysokiej rozdzielczości i niewygórowanej cenie aparat dobrze sprawdzi się zarówno w domu, jak i w małej firmie.

Dystrybutor:

Skala ul.

Przewóz 34c 30

30-716 Kraków

tel. (012) 655-45-64

cena: 2000 zł

+ cena w stosunku do jakości obrazu

+ intuicyjne menu użytkownika

- ciemny obiektyw, brak akumulatorów i zasilacza w zestawie

- zbyt duża minimalna odległość fotografowania