Cygan i diament

Dobry film, niezła muzyka, liczne dodatki i ciekawe menu. A jednak płytę chciałoby się postawić na niższej półce. Producentom należą się słowa krytyki za przygotowanie obrazu. Wielkie kwadraty na ekranie i zniekształcenia konturów to już przesada w dzisiejszych czasach.

Dobry film, niezła muzyka, liczne dodatki i ciekawe menu. A jednak płytę chciałoby się postawić na niższej półce. Producentom należą się słowa krytyki za przygotowanie obrazu. Wielkie kwadraty na ekranie i zniekształcenia konturów to już przesada w dzisiejszych czasach.

Przekręt to drugi po Porachunkach niezwykle popularny film z odkrytego na nowo gatunku mrocznych komedii gangsterskich w charakterystycznym angielskim stylu. Oba filmy wyreżyserował Guy Ritchie, który mimo stosunkowo niewielkiego dorobku filmowego jest obecnie jednym z najbardziej znanych reżyserów angielskich. Poza filmem rozgłos przyniósł mu zapewne również ślub z gwiazdą muzyki pop, Madonną.

Niestety, dysk rozczarowuje chociażby z powodu marnej jakości obrazu. Kolory są bardzo słabo nasycone, ale że film dokładnie tak wyglądał w kinie, nie można mieć o to pretensji. Gorzej przedstawia się sprawa kompresji. W wielu scenach wyraźnie widać niedociągnięcia. Wystarczy przyjrzeć się scenie na początku rozdziału 5., gdzie przy kilkakrotnym przechodzeniu z planu ogólnego na zbliżenie pokazują się spore kwadraty i zniekształcenia na konturach. W planie ogólnym dosyć dziwnie i niewyraźnie wygląda również broń leżąca na stole. Jest to tym bardziej niepokojące, że film wcale nie ma zbyt niskiego bitrate. Czyżby zatem jakieś problemy z koderem MPEG2? Jeśli chodzi o dźwięk, jest już znacznie lepiej, mamy kilka ciekawych scen z efektami (takimi jak walki na ringu czy strzelaniny) oraz interesującą muzykę. Najlepiej brzmią fragmenty muzyki z kontrabasem, kiedy głośnik niskotonowy pokazuje swoje możliwości.

Dodatki i menu również zasługują na pochwałę. Na początku warto zwrócić uwagę na nową reklamę Dolby z kroplami wody (w kinach można ją zobaczyć od dawna, ale na DVD to jeszcze nowość). Menu jest dosyć interesujące pod względem estetycznym, wykorzystuje bowiem motyw znaków ostrzegawczych. W dodatkach można przebierać. Szczególnie interesujące jest zastosowanie czegoś podobnego do "podążaj za białym królikiem" z filmu Matrix. W tym wypadku na ekranie pojawiają się diamenty, na które trzeba reagować bardzo szybko. Jeśli w odpowiednim momencie naciśniemy właściwy klawisz, znajdziemy wycięte sceny i fragment, który właśnie został z danego miejsca usunięty. Po chwili wracamy do normalnego filmu.

Poza tym mamy jeszcze klasyczny komentarz reżysera i dwa zwiastuny - w tym jeden znany z naszych kin. Dalej jest kilka wypowiedzi reżysera, galeria zdjęć, na którą składają się oryginalne fotosy z planu, a nie wycięte kadry z filmu, potem jeszcze klasyczne "making of", czyli film o produkcji i możliwość przyjrzenia się powstawaniu scen walki. Jest jeszcze nieco informacji tekstowych o produkcji i telewizyjne spoty reklamowe. Na koniec zostają filmografie aktorów i dwa dosyć ciekawe dodatki, a mianowicie porównanie scenopisu obrazkowego z filmem oraz bezpośredni dostęp do utworów muzycznych. Przedostatni dodatek jest ciekawy, ponieważ materiał zawiera ujęcia z trzech kątów. Pierwszy to scenopis, drugi - film, a trzeci to połączenie obu na jednym ekranie. Ostatni dodatek jest interesujący, gdyż zawiera wycięte sceny, a nie tylko odnośniki do miejsc w filmie, jak na ogół ma to miejsce.

Dysk nie wypadł najlepiej, z powodu niskiej jakości obrazu. Sytuację ratuje interesująca ścieżka dźwiękowa oraz niezłe dodatki i ciekawe menu. Ci, którzy widzieli już Porachunki, zapewne sięgną i po ten tytuł, jednak trudno go polecić jako wzór przeniesienia na DVD.

Przekręt

Z Nowego Jorku do Londynu przyjeżdża kurier, który ma sprzedać w Anglii ogromny diament skradziony w Stanach. Mimo ścisłej tajemnicy, o przesyłce dowiaduje się kilku londyńskich przestępców, którzy postanawiają przejąć bezcenny kamień. W tym celu organizują misterny plan wykorzystania słabego punktu kuriera, czyli hazardu. Przynętą ma być nielegalna walka bokserska, w której wystąpi podstawiony pięściarz, Cygan z pobliskiej wioski (w tej roli znakomity Brad Pitt). Oczywiście, umówiony odbiorca diamentu nie zamierza oddać zysków innym gangsterom i kiedy diament zostaje zabrany kurierowi, postanawia nie przebierając w środkach odzyskać swoją własność. Po drodze w sprawę zostaje wplątany jeszcze rosyjski mafioso, nowojorski gangster, któremu na zlecenie ukradziono brylant, i pies należący do kogoś, kto będzie bardzo bogaty...

<hr>Dystrybutor: Warner Home Video

Cena: 95 zł

Kraj i rok produkcji: USA, 2000 r.

Reżyser: Guy Ritchie

Obsada: Benicio del Toro, Brad Pitt, Dennis Farina

Region: 2

Język: angielski

Dźwięk: sześciokanałowy w DD i polskie napisy

Nośnik: płyta dwuwarstwowa

Format obrazu: 1,85:1 anamorficzny