Cywilny dron atakujący i przechwytujący innego drona? To już możliwe

Wraz z rosnącą popularnością dronów pojawiają się także nowe zagrożenia. Jednym z nich jest możliwość zbudowania we własnym zakresie własnego drona, którego zadaniem będzie przechwytywanie innych pojazdów tego typu.

Drony, a w zasadzie bezzałogowe aparaty latające, bo taka jest pełna polska nazwa pojazdów typu UAV (Unmanned Aerial Vehicles), zdobywają coraz większą popularność. Poza wojskiem pojawiają się pomysły na wykorzystanie ich jako sposobu na dostawę produktów zamówionych w internecie, a w sieci można kupić mniej lub bardziej zaawansowane “zabawki” tego typu.

Przykładem takiego drona może być Parrot AR.Drone, który może być sterowany za pomocą urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon lub tablet. Okazuje się jednak, że taką zabawkę można zmienić w maszynę przechwytującą inne drony. W internecie pojawiła się nawet instrukcja przeprowadzenia takiej modyfikacji, której autorem jest Samy Kamar.

Cywilny dron atakujący i przechwytujący innego drona? To już możliwe
Przechwytywanie innych dronów nie odbywa się w sposób mechaniczny, a za pomocą hackowania ich oprogramowania poprzez sieć Wi-Fi. Modyfikacja polega na dołączeniu do pojazdu dwóch minikomputerów Raspberry Pi oraz dwóch kart Wi-Fi, podpięciu całości do zasilania przez USB. Wszystkim zarządza skrypt napisany w Perlu.

Zobacz również:

  • Ranking dronów 2021/2022 - Oto najlepsze drony w Polsce. Jakiego drona kupić?

Tak przygotowany dron może atakować inne latające maszyny przez sieć Wi-Fi i przekazuje kontrolę nad nimi w ręce atakującego. Z pewnością tego typu zagrożenia spędzają sen z powiek firmom, które planują wprowadzenie dostaw zamówionych przez internet towarów za pomocą dronów. Nie dość, że przy kradzieży znika dostarczany właśnie towar, to jeszcze sam dron jest przecież bardzo kosztowny.

Cywilny dron atakujący i przechwytujący innego drona? To już możliwe
Co więcej, nie jest to pierwszy pomysł na atakowanie dronów poprzez sieci Wi-Fi, ale pewne jest, że takich pomysłów będzie coraz więcej. Co więcej, ataku nawet nie trzeba przeprowadzać z powietrza, a można to robić z ziemi pod warunkiem posiadania niezłej anteny. Tym samym producenci nie mają innego wyboru, jak stale pracować nad lepszymi zabezpieczeniami - w przypadku dronów dla hobbystów np. z linii Parrot wykorzystywana jest nieszyfrowana sieć Wi-Fi.

źródło: niebezpiecznik.pl