Czajnik w kształcie torebki? Luksusowe AGD nie dla każdego. Czy warto wydawać aż tyle?

Czy kuchnia i sprzęty do domu muszą być tradycyjne i stonowane? Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz wnieść do swojego wnętrza nieco przepychu, tu znajdziesz najbardziej wyszukane i luksusowe AGD. Ceny mogą wprawiać w osłupienie ale design robi wrażenie.

Źródło: Adobe Stock/wavebreak3

Wymagania rosną, a apetyt rośnie w miarę jedzenia

Nieustanne unowocześnienia oraz nowe technologie przenikają na rynek dość szybko. Wzbudzają ciekawość, podziw, a także chęć posiadania innowacyjnych urządzeń we własnych domach. Aż trudno uwierzyć, że wieki żyliśmy bez większości z nich (w wielu przypadkach, dotyczy to nawet najbogatszych). Sam czajnik elektryczny, który na dzień dzisiejszy uznawany jest za powszechną normę, wynaleziono dopiero w 1891 roku. Na sprzęty takie jak kuchenka mikrofalowa przyszło zaczekać do 1946 roku, a opatentowanie projektu blendera - 1922 roku. Nie sposób więc nie doceniać znaczenia zarówno podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych sprzętów, które ułatwiają nasze życie na co dzień. Zmieniają się nie tylko standardy, ale i myślenie. Dziś nie wystarczy zaprojektować funkcjonalnego sprzętu AGD. Musi być on również atrakcyjny dla oka, co nierzadko przybiera formę wyszukanego designu. W dobie tak dużej konkurencji, wybierzemy więc tę markę, która będzie spełniać wymagania techniczne, ale również estetyczne. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a zważając na rosnący wybór producentów, raczej nie przewiduje się tendencji, która miałaby to zmienić...

Jako doskonały przykład mogą posłużyć tegoroczne targi CES 2023, podczas których wiodące marki zaprezentowały swoje nowości z zakresu AGD i nie tylko. Czy lodówka z linii Bespoke z funkcjami Smart Things nie jest projektem szytym na miarę XXI wieku? Naszym zdaniem - jak najbardziej. Więcej, przeczytasz o tym we wpisie: CES 2023: lodówka Samsung stanie się domowym centrum dowodzenia i pozwoli Ci obejrzeć ulubiony serial! Stajemy się coraz bardziej wymagający, ale i wygodni. Nie traktowałabym jednak tego w sposób pejoratywny, ponieważ wyręczanie w pewnych etapach gotowania czy sprzątania może nieść wiele plusów. Nie wspominając o samym relaksie, możemy skupić się na ważniejszych zadaniach.

Zobacz również:

To jednak nie wszystko, czego oczekują wymagający klienci, którzy planując aranżację wnętrz, stawiają również na ekskluzywność.

Czajnik w kształcie torebki? Luksusowe AGD nie dla każdego. Czy warto wydawać aż tyle?

Źródło: Unsplash/Media Sidekix

Sprzęt, na który pozwolić mogą sobie nieliczni, czyli ekskluzywne AGD

Urządzanie domu nigdy nie należało do łatwych zadań, zwłaszcza gdy mowa o kosztach i budżecie. Ostatnie lata udowadniają, że część z nas jest jednak gotowa zapłacić za upragnione sprzęty znacznie więcej. Choć pojęcie high end przypisuje się głównie modzie, z powodzeniem możemy poszukiwać jej również w aranżacji kuchni i nie tylko. Pora więc pomówić o luksusowych modelach, które zdobią najbardziej wyrafinowane wnętrza i naprawdę słono kosztują...

Projektami sprzętów zajmują się zarówno producenci znani z areny elektroniki (przykładem może być m.in. AGD LG SIGNATURE, domy mody), jak i mniejsze przedsiębiorstwa specjalizujące się wyłącznie w ekskluzywnych urządzeniach. Nie jest to więc nisza skupiona wokół jednego lub dwóch przedstawicieli, a prawdziwa konkurencja. Na przestrzeni ostatnich lat byliśmy również świadkami kilku kluczowych współprac zawiązanych pomiędzy SMEG, a Dolce Gabbana. Kolekcja wywołała nie lada zainteresowanie, tak jak i m.in. projekt lodówek z udziałem Veuve Clicquot. Oczywiście nie sposób ukryć, że tak jak i projekty domów mody czy trunki inkluzywnych marek alkoholowych, tego rodzaju AGD jest dedykowane dla dość małej grupy zainteresowanych. Koszt lodówki rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy w przypadku kuchenki - brzmią dość surrealistycznie dla średnio zamożnych osób. Jak wynika z raportu Paris School of Economics, przeciętne roczne wynagrodzenie Polaka to około 69 tysięcy złotych. Niemniej, takowych urządzeń jest mnóstwo, a skoro jest popyt, jest i podaż.

Czajnik w kształcie torebki? Luksusowe AGD nie dla każdego. Czy warto wydawać aż tyle?

Źródło: Smeg

Warto pomówić o funkcjonalności sprzętów w kwestii Smart Home. Nie należy kojarzyć luksusowych urządzeń wyłącznie z designem, albowiem wiele z nich może pochwalić się naprawdę wyróżniającymi się parametrami technicznymi. W tym m.in. łączności Bluetooth, Wi-Fi i nie tylko, a więc ku innowacji. Wiele czołowych producentów wtłacza do swoich sprzętów coraz więcej elektroniki, która może pomagać nam w czynieniu codziennych obowiązków, a ponadto umilać czas. Na myśl przychodzi mi m.in. Samsung Family Hub lub zeszłoroczny Smart Kitchen Dock od Siemens. Trudno rozgraniczyć luksus, albowiem jest to tak samo subiektywne, jak i pojęcie snobizmu. Niemniej, lodówka za którą należy zapłacić od 9 do 13 tysięcy złotych raczej nie jest w zasięgu przeciętnego, domowego budżetu. Tak jak wspominałam jednak wcześniej, innowacja ma swoją cenę...

Luksusowe sprzęty AGD dla wyjątkowo wymagających - przykładowe oferty

Ekspres ciśnieniowy Victoria Arduino, Eagle One E1 Prima Green

VICTORIA ARDUINO THE EAGLE ONE PRIMA ekspres ciśnieniowy

Ekspres korzysta z nowoczesnego systemu NEO (podgrzewa wyłącznie niezbędną do ekstrakcji ilość wody), dzięki czemu oszczędzamy energię. Choć w perspektywie tak wysokiej ceny oszczędzanie może brzmieć zabawnie, w długofalowej perspektywie jest to duży atut. Dysza na mleko jest izolowana termicznie, co wpływa na kontrolę temperatury oraz większe bezpieczeństwo. Model wykonano ze stali nierdzewnej, a przy dodatkowym wyposażeniu, możliwa jest jego personalizacja. Sprzęt oczyszcza się automatycznie oraz posiada czasomierz (czas parzenia, wielkość, temperatura).

Cena: 29 308 zł

Casa Bugatti Jacqueline

Casa Bugatti Jacqueline

To najpewniej najbardziej elegancki czajnik, jaki widziałam. Wykonano go ze stali chromowanej 18/10, a jego pojemność wynosi 1,2 l. Względem funkcji warto wyróżnić możliwość ustawienia temperatury podgrzewania (od 40 do 100 stopni), podtrzymywanie ciepła i czas gotowania. Jest to również model dla fanów nowoczesnych rozwiązań, ponieważ poszczególnymi czynnościami możemy sterować z poziomu aplikacji mobilnej Bugatti B-Chef (wykorzystując Bluetooth). Gdy woda zostanie przygotowana, czajnik wyda konkretny sygnał alarmujący, a system bezpieczeństwa ochroni go przed przegrzaniem.

Cena: ok. 1899 zł

Lodówka Smeg x Dolce Gabbana FAB28RDGM5 Majolica

Smeg x Dolce Gabbana FAB28RDGM5 Majolica

Jeśli jesteś fanem mody, a zwłaszcza high fashion... o współpracy SMEG z Dolce&Gabbana musisz wiedzieć. Komora chłodziarki to aż 244 l, natomiast zamrażarki - 26 l. Roczne zużycie energii nie powinno przekroczyć 130 kWh. Współczynnik efektywności energetycznej wynosi 79 % (D). W przypadku awarii prądu, zdolność utrzymania temperatury wynosi około 9 godzin. Zdolność zamrażania wynosi 2,6 kg na 24 h.

Cena: 24 299 zł

Lodówka SMEG SMEG500BL

Lodówka SMEG SMEG500BL

SMEG zawsze wywołuje duże zainteresowanie, a to przez dość charakterystyczny design. Powyższa lodówka sterowana elektromechanicznie zużywa rocznie około 115 kW, a generowany hałas jest na poziomie 42 dB. Pojemność chłodziarki wynosi 100 l, a jej klasę klimatyczną określono jako subtropikalną (od 18 do 38 stopni). Moc przyłączeniowa wynosi 70 W.

Cena: ok. 35 299 zł

KitchenAid Toster Artisan

KitchenAid Toster na 4 kromki Artisan

Toster posiada 2 sekcje z 2 wydzielonymi komorami. Jak przystało na nowoczesny sprzęt, mamy możliwość dostosowania pracy wedle preferencji (jest to aż 7 stopni przypieczenia). Sprzęt podtrzymuje wysoką temperaturę grzanek przez około 3 minuty, a ponadto posiada program do rozmrażania pieczywa. Model posiada minutnik z kontrolkami LED, które informują o przygotowaniu pieczywa. Moc tostera to aż 2500 W, co zapewnia dość szybkie przyrządzenie kanapek lub bajgli.

Cena: ok. 1999 zł

Wyciskarka Angel 8500S

Wyciskarka Angel 8500S

Czy są z nami fani soków? Jeśli tak, nie musimy tłumaczyć dlaczego za pewne modele musimy słono zapłacić. Niemniej, powyższa propozycja jest dość luksusowym produktem. Wyciskarka dwuślimkakowa, pozioma wytwarza 82 obroty na minutę, a moc silnika wynosi 180 W. Aby móc przygotować napoje dla całej rodziny, wyciskarki możemy używać blisko aż 30 minut (aby nie doszło do przegrzania).

Cena: ok. 7830 zł

Lodówka Samsung RF65A977FSG EF Family Hub Side by Side

SAMSUNG RF65A977FSG EF Family Hub Side by Side

W naszym wpisie nie mogło zabraknąć godnego reprezentanta od marki Samsung, a mowa tu o modelu lodówki Family Hub Side by Side. Jej pojemność to aż 387 litrów (dodatkowo 250 litrów zamrażarki). Umożliwia szybkie chłodzenie, zamrażanie, a co szczególnie ważne, posiada dystrybutor wody. Poszczególnymi funkcjami możemy sterować za pomocą smartfona (Wi-Fi). Wewnątrz znajduje się wbudowany głośnik oraz kostkarka. Jest to propozycja, która przyda się zwłaszcza w dużych domach (wraz z dużą pojemnością, musimy być gotowi na większe zużycie energii).

Cena: 13 499 zł

Szafa parowa Samsung DF10A9500CG AirDresser

Szafa parowa SAMSUNG DF10A9500CG AirDresser

Jeśli nie lubisz prasować, a suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek, szafa parowa może być słusznym (choć dość drogim) rozwiązaniem. Wewnątrz znajduje się silnik inwerterowy, a system suszenia odbywa się poprzez pompę cieplną. Wielkość załadunku wynosi aż 5 kilogramów, a sterowanie może odbywać się zarówno z poziomu wyświetlacza elektronicznego, jak i smartfona.

Cena: 6952 zł

Luksusowe AGD: Czy warto aż tyle płacić?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jasnym jest, że z pewnością znajdziemy o wiele tańsze produkty, które zaskoczą zarówno funkcjonalnością, jak i parametrami. Część projektów jest jednak oparta o najnowsze technologię, tak więc nie sposób znaleźć jej w znacznie tańszych artykułach. Warto dodać, że gdy mówimy o sprzęcie za kwoty równowartości samochodu, zainteresowanym chodzi głównie o wyjątkowość danego produktu. Wprawdzie nikomu w mieszkalnych warunkach nie jest niezbędny ekspres do kawy za 27 tysięcy, ale.. wszystko ma swoją cenę.

Reasumując, posłużę się znanym cytatem, którego autor pozostaje nieznany:

Produkt jest wart tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: