Czar dwudziestek

Ricoh MP7200A jest modelem 20/10/40, tak więc w stosunku do poprzednika o symbolu MP7125A i parametrach 12/10/32 nastąpiło prawie dwukrotne przyspieszenie nagrywania oraz nieznaczny wzrost prędkości odczytu płyt CD-ROM.

Ricoh MP7200A jest modelem 20/10/40, tak więc w stosunku do poprzednika o symbolu MP7125A i parametrach 12/10/32 nastąpiło prawie dwukrotne przyspieszenie nagrywania oraz nieznaczny wzrost prędkości odczytu płyt CD-ROM.

To jednak nie koniec nowości: w napędzie oprócz znanego już systemu JustLink do ochrony przed błędem opróżnienia bufora pojawił się nowy patent o nazwie JustSpeed, który służy do optymalizacji parametrów zapisu w zależności od jakości nośnika.

Przy dużych prędkościach nagrywania coraz większą rolę odgrywa właśnie rodzaj użytego krążka CD-R. Jeśli płytka jest marnie wykonana, standardowo ustawiony laser nie może wypalić dostatecznie długich i głębokich "dziur" niosących informacje, bo po prostu nie zdąży rozgrzać nośnika do odpowiedniej temperatury. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędów odczytu tak zapisanych danych.

Inżynierowie Ricoha opracowali rozwiązanie tego problemu: wyposażyli MP7200A w nowe układy sterujące oraz głowicę laserową, umożliwiające realizację procedury testowej nośnika. W ramach JustSpeed przed przystąpieniem do nagrywania napęd sprawdza tzw. informacje ATIP (m.in. o producencie i typie nośnika, umieszczone fabrycznie na krążku). Jeśli nie znajdzie tam wzmianki o maksymalnej dozwolonej szybkości zapisu, to w obszarze OPC na wewnętrznej części płyty dokonuje próbnego wypalania z różnymi parametrami lasera. Następnie na podstawie odczytu obszaru testowego dobiera właściwą prędkość nagrywania i kalibruje laser tak, aby skompensować wady nośnika i osiągnąć najlepszą jakość zapisu.

To jednak oznacza, że użytkownik nie zawsze uzyska maksymalną szybkość wypalania. Gdy testowaliśmy MP7200A, na rynku nie było żadnych krążków z certyfikatem 20x. Sprawdziliśmy więc, jak napęd Ricoha zareaguje na "zwykłe" płytki: niebieskie TDK i Verbatimy oraz złote Dysany. Okazało się, że w przypadku dwóch pierwszych oprogramowanie nagrywające Nero 5.5 (z polskim interfejsem) zaoferowało maksymalne ustawienie 16x, ale dla Dysana - już 20x. Nagrany z taką szybkością Dysan dał się odczytać bez kłopotu.

Jeśli MP7200A będzie musiał dokonać testowego zapisu i w rezultacie obniży prędkość wypalania, Nero poinformuje Cię o tym stosownym komuni- katem w oknie postępu nagrywania. Zawsze możesz jednak zrezygnować z usług JustSpeed, wyłączając tę funkcję w Nero.

Warto zauważyć, że nowy Ricoh nie od razu używa maksymalnej prędkości, lecz dochodzi do niej dwoma dość krótkimi skokami (najpierw 12x, potem 16x). Nie zmienia to faktu, że w testach wydajności i tak zwyciężył bezapelacyjnie, uzyskując m.in. rekordowe rezultaty w szybkości odczytu danych z CD-R i zapisywania pakietowego RW. Za bardzo dobre wyniki testów otrzymał ogólną ocenę 9,4 punktu (dotychczasowy lider, TDK CyClone 16/10/40, miał 8,6 punktu). Szkoda tylko, że specyfika działania Nero uniemożliwiła pobicie rekordów szybkości nagrania płytki z pliku obrazu i w locie, wciąż należące do Plextora 16/10/40 z programem WinOnCD 3.8.

MP7200A pozwala na overburning, obsługuje SAO, DAO-RAW i CD-Text. W pakiecie nie ma jednak polskiej dokumentacji, kabla IDE ani dodatkowego oprogramowania. Bardzo miłym zaskoczeniem jest natomiast rozsądna jak na tę klasę sprzętu cena - raptem 914 złotych.

Ricoh MP7200A

Rodzaj: nagrywarka ATAPI 20/10/40

Producent: Ricoh, www.ricoh.co.jp/cd-r/e-/e_europe/drive/index.html

Informacje: Cezar, tel. (076) 8665000, www.cezar.com.pl

Cena: 914 zł