Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Fabuła, data premiery i obsada filmu Marvela

Druga część Czarnej Pantery coraz bliżej, a my zbieramy wszystkie informacje o filmie. O czym opowie Wakanda w moim sercu? Kiedy film pojawi się w kinach? I przede wszystkim: kto przejmie kostium tytułowego herosa?

fot. Marvel Studios

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu – najważniejsze informacje

 • Tytuł: Czarna Pantera
 • Reżyseria: Ryan Coogler
 • Gatunek: science-fiction, przygodowy
 • Uniwersum: Marvel
 • Rok produkcji: 2022
 • Kraj produkcji: USA

Fabuła

Choć do premiery drugiej części Czarnej Pantery nie pozostało aż tak dużo czasu, o fabule filmu wiemy bardzo niewiele. Najwięcej informacji dostarczył pierwszy trailer Wakandy zaprezentowany na tegorocznym Comic-Conie w San Diego. Wszystko wskazuje na to, że bohaterowie filmu będą pogrążeni w smutku po śmierci T'Challi, granego przez Chadwicka Bosemana. Przypomnijmy, że aktor zmarł w 2020 roku na skutek ciężkiej choroby. Najwyraźniej twórcy filmu chcą uhonorować zarówno Bosemana jak i postać, którą grał i pożegnanie T'Challi będzie ważnym wątkiem filmu.

Po odejściu Czarnej Pantery na tron Wakandy wstąpi Ramonda (Angela Bassett). Wszystko wskazuje na to, że będzie musiała poprowadzić swój naród do walki z morskim najeźdźcą – atlantydzkim ludem pod wodzą Namora (Tenoch Huerta). Złoczyńca jest synem księżniczki Atlantydy i człowieka. Może on oddychać pod wodą, dysponuje wielką siłą i szybkością.

Zobacz również:

 • Kiedy pojawią się kolejne filmy Marvel Studios? Kalendarz kinowych premier MCU.
 • Marvel - jakie nowe filmy i seriale obejrzymy w 2022 roku?
Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Fabuła, data premiery i obsada filmu Marvela

fot. Marvel Studios

Wiadomo już, że funkcję Czarnej Pantery będzie pełnić inna osoba. Kto to będzie, na razie nie wiadomo, ale większość fanów obstawia Shuri (Letita Wright). Istnieje też możliwość, że kostium Pantery przejmie Nakia (Lupita Nyong'o), M'Baku (Winston Duke) lub Okoye (Danai Gurira).

Data premiery

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu w światowych kinach pojawi się 11 listopada 2022 roku. Film będzie stanowił zwieńczenie 4 fazy Marvel Cinematic Universe.

Obsada

W filmie oczywiście nie zobaczymy już Chadwicka Bosemana. Ze względu na kolidujące grafiki, obsadę opuścił też Daniel Kaluuya. W Wakanda w moim sercu pojawi się jednak wiele innych znajomych twarzy:

 • Angela Bassett – Ramonda
 • Lupita Nyong'o – Nakia
 • Danai Gurira – Okoye
 • Martin Freeman – Everett K. Ross
 • Letitia Wright – Shuri
 • Winston Duke – M'Baku

Do obsady dołączył Tenoch Huerta, który zagra Namora oraz Dominique Thorne, wcielająca się w postać Riri Williams, czyli Ironheart.

Żałoba, nowa królowa i morscy najeźdźcy – teaser filmu Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu

Na tegorocznym Comic-Conie w San Diego został zaprezentowany pierwszy trailer Czarnej Pantery 2. Na malowniczym klipie możemy zobaczyć m.in. żałobę po śmierci T'Challi, koronację nowej władczyni i tajemniczych najeźdźców z morskich głębin:

M’Baku mocno zwiąże się z Wakandą? [27.07.2022]

W niedawnym wywiadzie dla Screen Rant Winston Duke wcielający się w postać M’Baku zdradził, jaka przyszłość czeka wojownika w drugiej części Czarnej Pantery. Przypomnijmy, że M'Baku w pierwszej części filmu początkowo został przedstawiony jako antagonista. Wojownik stał na czele plemienia Jabari, które separowało się od reszty Wakandy. M'Baku był gotów walczyć z T’Challą o władzę, jednak finalnie połączył z nim siły. Według Duke'a, w filmie Wakanda w moim sercu, bohater ostatecznie porzuci dawne resentymenty i solidarnie stanie do walki o bezpieczeństwo kraju:

Myślę, że wydarzenia z Wojny nieskończoności i Końca gry naprawdę pokazały, że Jabari są teraz pełnoprawnymi członkami Wakandy. M'Baku brał udział w każdym konflicie i każdym wydarzeniu i nie sądzę, by był w stanie egzystować w odosobnieniu. Ich granice są otwarte i widzieliśmy, że M'Baku jest naprawdę obywatelem Wakandy. Cała jego społeczność się rozrosła.

Talocan, czyli Aztekowie na Atlandydzie. Kim są nowi wrogowie Wakandy? [03.08.2022]

Każdy, kto obejrzał trailer Czarnej Pantery 2 musi się zastanawiać, kim są tajemnicze niebieskie istoty, które atakują Wakandę. Krótkie ujęcia nie pozwalają dokładnie przyjrzeć się najeźdźcom, ale wyraźnie przychodzą oni spod wody i noszą niezwykłe pióropusze.

Według najnowszych informacji, podwodni ludzie pochodzą z krainy o nazwie Talocan, zainspirowanej azteckim Tlālōcān – rajem przeznaczonym dla tych, którzy utonęli lub zostali zabici przez uderzenie pioruna. Władcą tych zaświatów był bóg Tlāloc i jego małżonka Chalchiuhtlicue.

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Fabuła, data premiery i obsada filmu Marvela

fot. Marvel Studios

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Fabuła, data premiery i obsada filmu Marvela

fot. Marvel Studios

W komiksach Marvela istniał kontynent i państwo o nazwie Atlantyda, które zostały zatopione przez Celestian (w MCU wprowadzonych w filmie The Eternals). Tysiące lat później zatopiona kraina została skolonizowana przez rasę znaną jako Homo mermanus – człekokształtne istoty ze skrzelami i niebiesko zabarwioną skórą. Od połowy XX wieku władcą tego ludu był Namor The Sub-Mariner, a mieszkańcy Atlantydy często wchodzili w konflikt z Wakandyjczykami.

Wygląda na to, że w nowym filmie o Czarnej Panterze komiksowe opowieści zostaną zmiksowane z elementami azteckiej mitologii. Zamiast Atlantydy otrzymamy Talocan – Marvel zapewne chce w ten sposób uniknąć kolizji z Atlantydą przedstawioną w Aquamanie od DC. Bez zmian pozostanie jednak niebieska skóra i zaawansowana technologia mieszkańców oceanu. Z azteckiej kultury pochodzić będą noszone przez bohaterów stroje i ozdoby.

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Fabuła, data premiery i obsada filmu Marvela

fot. Marvel Studios

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Fabuła, data premiery i obsada filmu Marvela

fot. Marvel Studios

Zobacz także: Jak oglądać filmy MCU? Chronologia wydarzeń w kinowym uniwersum Marvela