Czarna lista Dr. Dre

Raper Dr. Dre dostarczył firmie Napster listę blisko 240 tys. użytkowników, którzy naruszyli jego prawa autorskie, pobierając firmowane przez niego utwory za pomocą programu Napster.

Heavymetalowa grupa Metallica, raper Dr. Dre oraz Recording Industry Association of America (RIAA) kilka tygodni temu złożyli pozew do sądu przeciwko firmie Napster, której oprogramowanie umożliwia wymianę nielegalnych kopii utworów muzycznych zapisanych w formacie MP3, tym samym łamiąc prawa autorskie wytwórni oraz wykonawców. W odpowiedzi na zarzuty członków Metalliki właściciele Napstera zablokowali dostęp do serwisu użytkownikom zidentyfikowanym przez grupę jako ci, którzy złamali prawa autorskie zespołu.

Dla odmiany Dr. Dre zażądał od firmy usunięcia wszystkich jego utworów z serwisu, co jest zadaniem niewykonalnym, na serwerze Napstera bowiem znajdują się jedynie informacje, skąd można pobrać poszukiwane pliki MP3. Dostarczona przez rapera lista ponad 240 tys. klientów Napstera, posiadających utwory Dr. Dre, może rozwiązać sprawę, jeśli właściciele Napstera wykluczą ich z listy użytkowników kontrowersyjnego oprogramowania.

"Napster może wykluczyć pewnych użytkowników z listy klientów, ale nie może usunąć konkretnych utworów czy nazwisk wykonawców ze swojego serwisu. Należy zrozumieć, że Napster nie produkuje plików MP3 dostępnych w Internecie, ale jedynie dostarcza oprogramowanie, które umożliwia pobieranie i wymianę materiału MP3 dostarczanego przez użytkowników" - oświadczyli przedstawiciele firmy.


Zobacz również