Czarna skrzynka w samochodzie

Coraz więcej osób decyduje się na zakup wideorejestratora, bo nagrany nim materiał filmowy może okazać się cennym dowodem, świadczącym o niewinności jego właściciela. Sprawdziliśmy, które konstrukcje najlepiej się nadają do rejestrowania filmów w czasie jazdy.


Rejestrator samochodowy zapisujący pokonywaną trasę pozwala uniknąć niejednoznaczności w razie kolizji, a nagrany nim film może stanowić dowód w przypadku wykroczenia. Zapisany materiał bywa też nieocenioną pomocą w identyfikacji sprawców kolizji drogowych, którzy często bezkarnie uciekają z miejsca zdarzenia. Ale nie jest to normą, bo jak się okazuje, większość modeli nie zapewnia takiej jakości, aby dało się bez trudu odczytywać numery tablic rejestracyjnych przejeżdżających samochodów.

Moda na nagrywanie

Wideorejestratory samochodowe nie są drogie. Dobre modele można kupić już za 200–300 zł, a najtańsze – nawet za 100 zł. Są coraz chętniej wybierane np. zamiast nawigacji, którą zastępują smartfony z wbudowanym odbiornikiem GPS. Rejestratory mogą działać niemal na okrągło – potrafią zapisać nawet do kilkunastu godzin materiału filmowego na karcie pamięci. Ich budowa jest bardzo prosta: składają się obiektywu, matrycy rejestrującej obraz, prostej elektroniki opartej na układzie ARM, obudowy i czytnika kart pamięci, który pozwala na rozszerzenie wbudowanej pamięci i rejestrowanie materiału wideo. Klasyczny wideorejestrator jest niezbyt duży i z powodzeniem zmieści się w kieszeni.Nawet najtańsze modele mają niewielkie ekrany (na których można podglądać rejestrowany materiał), obiektywy szerokokątne i prosty interfejs programowy. Niekiedy wideorejestrator przypomina przenośny aparat cyfrowy (przykład – GoClever DFR Full HD PRO), do którego dołożono uchwyt do mocowania go na szybie samochodu. W efekcie urządzenie jest dużo większe i bardziej złożone.

Czarna skrzynka w samochodzie

SONY DSC

Karta pamięci – niezbędny nośnik

Stosowanie karty pamięci jako głównego nośnika jest bardzo praktyczne, bo nagrany film łatwo można przekopiować do laptopa czy przenosić. Są też wady, związane z różną jakością i wydajnością tego elementu. Gdy karta pamięci jest za wolna, nagrany obraz nie będzie rejestrowany płynnie, dlatego zawsze warto inwestować w szybszy model. Ponadto producenci rzadko dodają karty pamięci do czytników, a szkoda, bo bez nich wideorejestratory samochodowe są praktycznie bezużyteczne. Dlatego też zwykle do ceny urządzenia należy doliczyć koszt odpowiedniego nośnika o dobrej wydajności (przeważnie karty microSD).

Dowód wideo

Nawet najprostsze wideorejestratory mogą dostarczyć nieocenionych materiałów dowodowych. Większość pozwala na rejestrowanie materiału wideo w pętli czasowej o z góry określonym przez użytkownika interwale. To wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba się martwić, że zabraknie miejsca na karcie pamięci.Tańsze urządzenia pozwalają na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 720p (1280 x 720 pikseli), droższe pracują również w trybie full HD. Jak wspomnieliśmy, przeciętny model nie oferuje takiej jakości zapisu wideo, aby można było wygodnie odczytać numery rejestracyjne przejeżdżających samochodów. Powodem jest zastosowanie szerokokątnych obiektywów (oddalają obraz i mocno go zniekształcają) oraz niezbyt dużych matryc, które nie mogą uchwycić szczegółów.

Czarna skrzynka w samochodzie

Prestigio Roadrunner 700X

Należy pamiętać, że ważna jest prędkość nagrywania, bo również decyduje o tym, ile szczegółów uchwyci kamera, gdy jedziesz z większą prędkością. Najczęściej można rejestrować obraz z podwójną prędkością, ale po zmniejszeniu rozdzielczości z 1080p do 720p. To rozsądne rozwiązanie, bo zapis materiału w maksymalnej rozdzielczości ekranu z szybkością 50–60 kl./s wymaga sporej mocy i szybkiej karty pamięci, a zwykle nie jest to konieczne. Urządzenie ma służyć przede wszystkim do rejestrowania zdarzeń, a nie identyfikacji sprawców.