Czarno na białym

Drukarka laserowa marzeń? Powinna drukować szybko, dobrze i tanio.


Drukarka laserowa marzeń? Powinna drukować szybko, dobrze i tanio.

Chcąc przekonać się, jak nowe urządzenia dają sobie radę z prostymi i bardziej złożonymi zadaniami porównaliśmy wybranych 17 drukarek. Wybraliśmy 10 najlepszych - jest to nasz test miesiąca (TOP 10). Od tego numeru rozpoczynamy ranking drukarek.

Czarno na białym

10 najlepszych

Każda z nich oceniana była w kilku kategoriach. Oczywiście stopień w jaki poszczególne wyniki wpływały na ocenę końcową był różny. Przede wszystkim pod uwagę braliśmy wydajność. Ten parametr uważamy za najistotniejszy w zastosowaniach biurowych. Następnie ocenialiśmy jakość wydruków, a w dalszej kolejności także ich koszt i inne cechy urządzeń. W testach badane urządzenia sprawowały się różnie. Najszybsze (np. Brother HL-820) potrafiły wyprodukować prawie 4 strony tekstu z grafiką i zdjęciami w ciągu minuty. Najwolniejsze - jak Kyocera Ecolaser FS-800 w ciągu 60 sekund nie potrafiły wydrukować pojedynczej strony z prostymi ilustracjami. Różnie było też z jakością. Tutaj różnice były mniejsze, ale niektóre urządzenia wyraźnie odstawały od reszty. Ciekawie wyglądała sprawa kosztów. Po przeliczeniu cen materiałów wymiennych na stronę przy zaczernieniu około 5 procent otrzymaliśmy wyniki wahające się od około 8 groszy za kartkę (Brother HL-1040, Xerox Docuprint P8e) do kilkunastu groszy. W obliczeniach nie uwzględnialiśmy zużycia energii, choć braliśmy pod uwagę tę wielkość, oceniając koszty pracy drukarki. Zdecydowanie najlepiej w naszym zestawieniu wypadła drukarka Oki 8w. Okazała się bardzo szybka, ale też - co ważne - dość tania. Następne miejsca należą do Brother HL-820 i Brother HL-1040.

Czarno na białym

Jak testowalśmy

Brother HL-1040

TOP 10, 3 miejsce

Za: duża szybkość i wysoka jakość wydruków

####Przeciw: nie ma

Ta drukarka zrobiła na nas duże wrażenie. We wszystkich testach Brother HL 1040 uzyskała dużą ilość punktów za szybkość. Sam tekst drukowała z prędkością 9,1 str./min, dokument z tekstem, grafiką i zdjęciami - 3,8 str./min, a same fotografie i grafikę - z szybkością 1,8 str./min. Jakość wydruku była bardzo dobra. Jednak, przyglądając się odcieniom szarości, zauważyliśmy mało płynne przejścia, które na zdjęciach widoczne były jako paski. Z drukowaniem siatki gęsto rozmieszczonych linii drukarka nie miała żadnych problemów. Pojemniki z tonerem można łatwo wymieniać, a sama konstrukcja drukarki wydaje się dobrze przemyślana. Dlatego przyznaliśmy jej ocenę łączną - 3,5 punktu.

OCENA

szybkość wydruku: 2,8

jakość wydruku: 2,9

wyposażenie: 1,6

łatwość obsługi urządzenia: 2,5

koszty użytkowania:1,8

gwarancja/serwis: 3,5

Czarno na białym

Funkcje, parametry, ceny

Brother HL-1050

TOP 10, 5 miejsce

Za: duża szybkość przy pracy z USB, atrakcyjna cena

####Przeciw: ciemny druk

Drukarka może współpracować z komputerem przez port USB. Korzyść? Większa szybkość. Nasze rezultaty: 9,4 str./min (sam tekst), 3,3 str./min. (tekst z grafiką) i 2,1 str./min (wyłącznie grafika i fotografie). Jakość wydruków była nieco gorsza niż w przypadku innych drukarek Brother. Główny powód to fakt, że HL-1050 drukuje ciemniej, z mocniejszym kryciem. Na wydrukowanej siatce trudno było odnaleźć najcieńsze linie. Elementy w ciemniejszych partiach obrazu były trudne do odróżnienia, a na próbnym wydruku odcieni szarości widoczne były smugi. Lepiej było z tekstem - przenoszony był na papier bardzo dobrze. Wymiana tonera jest łatwa. Okres gwarancyjny to 12 miesięcy. Brother HL-1050 to szybkie urządzenie, bardzo dobrze drukujące tekst i dostępne za przyzwoitą cenę. Drukarka uzyskała łączną ocenę 3,5 punktu.

OCENA

szybkość wydruku: 2,8

jakość wydruku: 2,3

wyposażenie: 2,6

łatwość obsługi urządzenia: 2,3

koszty użytkowania: 1,8

gwarancja/serwis: 3,5