Czarny koń wystartował

Ta doskonale wyposażona, wydajna konsola do gier sprawdzi się także jako odtwarzacz filmów w wysokiej rozdzielczości. Sukcesowi urządzenia może zagrozić wysoka cena i silna konkurencja: Microsoft Xbox 360 i Nintendo Wii.

Konsola do gier Sony PlayStation 3 trafiła do polskich sklepów. Jej budowa oparta jest na wydajnej konstrukcji: serce urządzenia to procesor Cell Broadband Engine, a za grafikę odpowiada układ RSX firmy NVIDIA. Konsola została wyposażona także w napęd Blue-Ray Disc. Niezależnie od swojego głównego przeznaczenia: maszyny do nowej generacji gier, PlayStation 3 to w tej chwili jeden z najtańszych odtwarzaczy Blue-Ray na rynku, umożliwiający oglądanie filmów w standardzie 1080p. Konsola zawiera też twardy dysk o pojemności 60GB, gniazdo sieciowe, cztery gniazda USB, kontroler sieci bezprzewodowej i moduł Bluetooth. Dodatkowo ma gniazda popularnych kart pamięci: Memory Stick, Secure Digital i CompactFlash.

Nowością jest bezprzewodowy kontroler Sixaxis, wykrywający zmiany swojego położenia w przestrzeni, ponieważ w niektórych grach dla PlayStation 3 nie tylko używa się przycisków, ale i odpowiednio obraca padem. Razem z konsolą do sklepów trafi pięć pierwszych gier na PlayStation 3: MotoStorm, Resistance: Fall of Man, Formula One: Championship Edition, Ridge Racer 7 oraz Genji: Days of Blade.

Sony PlayStation 3 z pewnością jest dziś najmocniejszym dostępnym urządzeniem przeznaczonym przede wszystkim do grania, ale jego sukces nie jest przesądzony. Konsola Sony będzie musiała stoczyć pojedynek i z Xbox 360, i z Nintendo Wii. Obydwa konkurencyjne modele nie są tak bogato wyposażone, m.in. nie zawierają odtwarzacza Blue-Ray, ale są znacznie tańsze.

Informacje: www.sony.pl Cena: 2400 zł