Czarny pas w ACDSee

Czy na pewno znasz wszystkie tajemnice przeglądarki grafiki, z której codziennie korzystasz? Odkryjemy przed tobą kilka ciekawych zakamarków ACDSee 7.0, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć.

Czy na pewno znasz wszystkie tajemnice przeglądarki grafiki, z której codziennie korzystasz? Odkryjemy przed tobą kilka ciekawych zakamarków ACDSee 7.0, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć.

Ostatnia wersja przeglądarki grafiki firmy ACD Systems, ACDSee 7.0 cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest ceniona przede wszystkim za wygodę użytkowania, szeroki wybór funkcji, a także szybkość działania. Na co dzień zapewne nie wykorzystujesz wszystkich opcji ACDSee 7.0. Trzeba przyznać, że jest ich sporo. Być może, o istnieniu niektórych nawet nie masz pojęcia i nigdy jeszcze nie miałeś okazji sprawdzić, jak działają. Poza funkcją przeglądania, czy katalogowania graficznych zasobów masz przecież możliwość ich edytowania, przenoszenia na nośniki CD i DVD, tworzenia albumów internetowych w formacie HTML, konwertowania na przeróżne formaty, przechwytywania ekranu, porównywania plików, wyszukiwania duplikatów, tworzenia prezentacji w formie pokazu slajdów z podkładem muzycznym, a także plików PDF czy SWF. Niewykluczone, że pewne opcje ACDSee 7.0, o których wcześniej nie wiedziałeś, pozytywnie cię zaskoczą.

Ukryte ciosy mistrza

Czarny pas w ACDSee

Główne okno ACDSee 7.0. Stąd zwykle zaczynasz swoją pracę.

Zapoznanie się ze wszystkimi funkcjami, które oferuje dany program, zawsze zabiera określoną ilość czasu. Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki dotyczące przeglądarki grafiki ACDSee 7.0 zredukują go do minimum. Dowiesz się, jak porównywać ze sobą określone zdjęcia (ilustracja 1). Zapoznasz się z wbudowanym mechanizmem przechwytywania ekranu (ilustracja 2). Jeśli nie trafiłeś na odpowiedni format pliku, zwróć uwagę na konwerter (ilustracja 3). Jeśli denerwują cię duplikaty zdjęć w twojej kolekcji, wyeliminuj je, korzystając ze specjalnego poszukiwacza (ilustracja 4). Zapewne łatwiej ci będzie zaprezentować więcej zdjęć w jednym pliku lub na wydrukowanym arkuszu (ilustracja 5). Jeśli plik graficzny nie uruchamia się bezpośrednio w ACDSee 7.0, może powinieneś sprawdzić jego powiązania (ilustracja 6). Na wszelki wypadek zrób kopię najważniejszych zdjęć na krążku CD lub DVD (ilustracja 7). Eleganckie prezentacje w formacie PDF (ilustracja 8) lub internetowa galeria bez znajomości HTML-u (ilustracja 9) nie będą już stanowiły problemu. A na samym końcu coś dla maniaków metadanych EXIF (ilustracja 10).

Informacje ACD Systems,http://www.acdsystems.com Cena 49,99 USD

Czarny pas w ACDSee

1. Jeśli masz więcej podobnych zdjęć i nie możesz się zdecydować, które wybrać, skorzystaj z funkcji porównywania. Po zaznaczeniu plików w głównym oknie programu, przejdź do menu Tools i wybierz polecenie Compare Images. Możesz porównać do czterech zdjęć jednocześnie, dowolnie je powiększać, sprawdzając zawarte w nich metadane, prześledzić wykres histogramu, a także ujawnić prześwietlone i niedoświetlone rejony.

Czarny pas w ACDSee

2. Podczas pracy z ACDSee 7.0 znakomicie sprawdza się wbudowana funkcja przechwytywania ekranu. Daje o wiele szersze możliwości niż systemowa opcja Print Screen. Gdybyś jej potrzebował, skieruj się do menu Tools i wybierz stamtąd polecenie Screen Capture. Możesz ustalić zakres wykonania zrzutu na cały pulpit, okno, region lub obiekt (włącznie z menu kontekstowym). Przechwytywanie ekranu następuje po wybraniu kombinacji klawiszy [CTRL SHIFT P].

Czarny pas w ACDSee

3. Gdybyś chciał zmienić format pliku graficznego, ACDSee 7.0 ma wbudowany konwerter obsługujący kilkanaście najpopularniejszych rodzajów. Uruchamiasz go poleceniem Convert File Format, aktywowanym kombinacją klawiszy [CTRL F]. Główne okno zawiera spis dostępnych formatów. W zależności od wybranego formatu, możesz skorzystać z pakietu dodatkowych opcji włączanych przyciskami Format Settings oraz Vector Settings znajdującymi się po prawej stronie. Po wybraniu formatu pozostaje jedynie wskazać pliki do przetworzenia i ustalić miejsce, w którym zostaną umieszczone po przekonwertowaniu.

Czarny pas w ACDSee

4. W większych kolekcjach grafiki możesz z czasem zauważyć, że niektóre zdjęcia powtarzają się lub mają taką samą nazwę. Aby je zlokalizować, użyj narzędzia Duplicate Finder (polecenie Find Duplicates z menu Tools). W oknie kreatora dodajesz zasoby, w których program ma wyszukać duplikaty, lub listę plików, która ma być porównana z inną listą. Gdy duplikaty zostaną znalezione, zmieniasz ich nazwy lub po prostu kasujesz. Jeśli przeszukujesz katalogi, możesz sobie dodatkowo zażyczyć sprawdzenie wszystkich znajdujących się w nich podkatalogów. Zaznacz opcję Include subfolders pod oknem wyboru zasobów.

Czarny pas w ACDSee

5. Funkcja Contact Sheet to wygodny sposób prezentacji miniatur zdjęć w jednym pliku graficznym lub na wydrukowanym arkuszu papieru. Uruchamiasz ją poleceniem Create Contact Sheet z menu Create. W środkowej części ekranu uzyskujesz podgląd arkusza z miniaturami, a po bokach ustalasz szczegółowe parametry ich rozmieszczenia, wielkości, odstępów, opisu, obramowania, kolorów, marginesów oraz formatu wynikowego pliku. Pod przyciskiem Settings znajdziesz dokładne ustawienia parametrów wybranego formatu pliku. Karty Header i Footer umożliwiają dodanie nagłówka i stopki do arkusza.

Czarny pas w ACDSee

6. Jeśli podczas instalacji ACDSee 7.0 dosyć pobieżnie potraktowałeś tabelę powiązań programu z określonymi typami plików, możesz to teraz naprawić. Polecenie File Associations w menu Tools uruchamia moduł ACDSee 7.0 Shell Integration, w którym dokładnie sprawdzisz, a także zmodyfikujesz powiązania z plikami graficznymi, audio, wideo i archiwami. Na ostatniej karcie znajdziesz dodatkowo spis skrótów klawiaturowych. Skojarzenie określonego formatu pliku z programem następuje po zaznaczeniu okna na początku opisu. Przycisk Select All zaznacza wszystkie powiązania, a Remove All odznacza.

Czarny pas w ACDSee

7. Jednym ze sposobów bezpiecznego przechowywania zdjęć jest umieszczenie ich na nośniku CD lub DVD. W ACDSee 7.0 możesz skorzystać z wygodnego kreatora, za pomocą którego zarchiwizujesz graficzne zasoby na krążku (polecenie Create Disc w menu Create). Dodatkowe opcje pozwolą nagrać katalog z informacjami o zawartości płyty i automatycznie uruchamianą prezentację w formacie HTML. Do wyboru masz również tryb tworzenia nośnika w formacie HighMAT i MPV. Zestaw bardziej szczegółowych ustawień dotyczących nagrywania fotograficznej kolekcji znajdziesz na karcie Advanced Options.

Czarny pas w ACDSee

8. Elegancka prezentacja zdjęć w pliku PDF na pewno zrobi pozytywne wrażenie. Wykorzystaj w tym celu polecenie Create PDF z menu Create. Przeglądarka ACDSee 7.0 przeprowadzi cię błyskawicznie przez proces tworzenia takiego dokumentu. Możesz sobie zażyczyć, aby każdy obrazek znalazł się w oddzielnym pliku PDF. Gdy jednak zechcesz mieć je wszystkie w jednym dokumencie, narzędzie oferuje dodatkowo tryb tworzenia PDF-u w formie pokazu slajdów. W sekcji Advance wybierasz między automatycznym (Automatic) lub ręcznym (Manual) trybem przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi slajdami.

Czarny pas w ACDSee

9. Szykujesz się do publicznej prezentacji swoich zdjęć w Internecie? Utwórz internetową galerię w ACDSee 7.0! Nie musisz przy tym znać języka budowy stron HTML, program po wskazaniu zdjęć oraz ustawieniu parametrów ich wyświetlania wykona resztę pracy za ciebie. Użyj polecenia Create HTML Album z menu Create, zadecyduj o wyglądzie, rozmiarze i rozmieszczeniu miniatur (liczbie kolumn i wierszy) i podpisach. Jeśli pliki są w różnych formatach możesz je na miejscu przekonwertować. Jeśli chcesz powrócić do fabrycznych ustawień, skorzystaj z opcji Reset to Defaults znajdującej się w lewym dolnym rogu.

Czarny pas w ACDSee

10. Jak ogarnąć metadane EXIF w większych kolekcjach plików graficznych? Odpowiedź jest prosta: skorzystać z polecenia Batch Set EXIF Info z menu Tools w ACDSee 7.0. Dzięki niemu w prosty sposób możesz wprowadzić dodatkowe informacje o autorze, marce i modelu aparatu, dacie utworzenia i modyfikacji zdjęć, szczegółowe opisy oraz wszelkie dodatkowe komentarze do większej liczby plików jednocześnie. Co ciekawe, możesz również wprowadzić domyślną rozdzielczość dla każdego zdjęcia. Na dole zaznaczasz opcję automatycznego zamykania kreatora po skończonej pracy (Automatically close wizard when finished).