Czary

W sieci niezmiernie istotne jest takie przygotowanie wszystkich ilustracji, żeby zajmowały jak najmniej miejsca i dały się szybko ściągnąć

Kto spróbował przygotować stronę WWW, wie, jak ważnym jej elementem jest grafika. Dlatego niezmiernie istotne staje się takie przygotowanie wszystkich ilustracji, żeby zajmowały jak najmniej miejsca i dały się szybko ściągnąć.

Firma Pegasus Imaging przygotowała program pozwalający, między innymi, zapisywać pliki graficzne o mniejszych niż zwykle rozmiarach. Aplikacja nazywa się JPEG Wizard i – jak łatwo się przekonać – potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Czary
Program nagrywa zbiory w formacie JPG tak, że kompresja różnych partii zdjęcia lub rysunku przeprowadzana jest w różnym stopniu. Oznacza to na przykład, że na portrecie wskazać można fragmenty, które mają być pakowane z mniejszym współczynnikiem kompresji (twarz) i te, które mogą być spakowane z dużymi stratami w jakości (tło). W praktyce wiąże się to z ograniczeniem ilości zachowywanych danych.

Obsługa JPEG Wizard jest prosta. Wystarczy wczytać rysunek lub zdjęcie, a następnie, klikając przycisk Add Region, definiować poszczególne obszary różnej kompresji. Wyniki naszej pracy możemy oglądać od razu – na ekranie. Poza tym mamy stały podgląd wielkości pliku wynikowego i możemy w ten sposób ocenić, czy i jak bardzo nasze zabiegi opłacą się. W każdej chwili istnieje możliwość modyfikacji współczynnika kompresji zarówno wobec całego pliku, jak i wybranych partii.

Do testów wybraliśmy zdjęcie przedstawiające wyłaniającego się z zarośli łosia. Chcąc, żeby całe zwierzę ze wszystkimi szczegółami było widoczne, wpisaliśmy jego kontur w kilka prostokątnych pól, w których kompresja miała być mniejsza. W efekcie powstał bardzo wyraźny obrazek łosia na zupełnie nieczytelnym tle. Wielkość zdjęcia przed „czarodziejską” kompresją wynosiła ok. 50 KB, a po – tylko 34 KB.

Opcje kompresji to nie koniec możliwości JPEG Wizard. Program może z grubsza dokonywać obróbki ilustracji. Wystarczy określić ciąg operacji do wykonania na grupie zdjęć, wcisnąć Execute Batch i... można zająć się czymś innym.