Czas na komputer

Czas ożywionych zakupów komputerowych związanych z pluskwą milenijną minął i rozpoczął się sezon ogórkowy, co, jak zwykle, powoduje spadek cen. Może warto wymienić starszy komputer domowy, który odstaje od dzisiejszych standardów.


Czas ożywionych zakupów komputerowych związanych z pluskwą milenijną minął i rozpoczął się sezon ogórkowy, co, jak zwykle, powoduje spadek cen. Może warto wymienić starszy komputer domowy, który odstaje od dzisiejszych standardów.

Czas na komputer

Testowanie komputery: cechy

Choć często się nam wydaje, że używany komputer jest jeszcze nowy, w ciągu dwóch lat od jego zakupu zaszły ogromne zmiany. Można na nim wprawdzie przeliczać arkusze kalkulacyjne, ale do domowej rozrywki nie nadaje się już zupełnie. Komputer marzeń mógłby dziś być wyposażony w procesor Pentium III z magistralą 133 MHz lub Athlon, 128 MB RAM, twardy dysk o pojemności co najmniej 20 GB, kartę graficzną obsługującą efekty T/L z procesorem GeForce 56, DVD, kartę dźwiękową Sound Blaster Live Platinium z zestawem głośników surround, modem 56K, 17-calowy monitor z płaskim i krótkim kineskopem, a co bardziej przewidujący zadbaliby też o gniazda IEEE 1394 do komunikacji z kamerami cyfrowymi. Sprzęt tego rodzaju kosztuje tyle co najtańszy nowy samochód, ale całkiem przyzwoity komputer można kupić od lat za równowartość 1500 dolarów, czyli około 5000 złotych.

Czas na komputer

Testowanie komputery: cechy c.d

Przetestowaliśmy szesnaście komputerów sześciu producentów: Optimusa, JTT, TCH, MSD, Mikrotechu i Hewlett-Packarda. Są wśród nich tanie modele w cenie 3 tysięcy złotych, multimedialne komputery wykorzystujące najnowsze nowinki technologiczne za około 5 tysięcy złotych i najszybsze pecety z najnowszymi procesorami Intela Pentium III (Copermine). Każdy z nich ma dwuletnią gwarancję (Brio aż trzyletnią), większość producentów ma też certyfikat ISO 9001 i świadczy bezpłatną pomoc telefoniczną przez pięć dni w tygodniu (Optimus przez sześć).

Czas na komputer

Komputery biurkowe

Testy przeprowadziliśmy, korzystając z programu PC WorldBench 98, którego konfiguracja znajduje się w opisie tabel. Zmieniliśmy nieco kryteria oceny wyposażenia. Większą uwagę zwróciliśmy na łatwość rozbudowy (szybkie otwieranie obudowy, gniazdo AGP, częstotliwość taktowania magistrali, wolne sloty) i użytkowania (opis gniazd, dodatkowy kabel danych drugiego kontrolera dysku i instrukcję obsługi). Badaliśmy też ergonomię, projekt obudowy, stabilność, solidność i wygląd.

Wyłoniliśmy trzech zwycięzców. W kategorii komputerów ekonomicznych, gdzie największą wagę (40 procent) przykładaliśmy do ceny, wygrał komputer Mikrotech, a w kategorii wydajnych JTT Adax sDelta 750. Najszybszym komputerem okazał się Optimus Prestige.

Wyniki testów i opis wyposażenia zamieszczamy w tabelach, a krótkie omówienie poszczególnych modeli - poniżej.

Przewodnik - Jak korzystać z tabel?

Tabele podzieliśmy na trzy kategorie. Pierwsza to lista rankingowa, która zawiera informacje o cenie, wyniki uzyskane w poszczególnych kategoriach i ocenę ogólną. Komputery ustawione są w kolejności od najlepszego do najgorszego. Podaliśmy zastosowany w obliczeniach współczynnik wagi każdej kategorii. Jeśli hierarchia, Twoim zdaniem, powinna być inna, możesz zmienić współczynniki wag, pomnożyć je przez wyniki uzyskane przez komputery w poszczególnych kategoriach, a następnie dodać i uzyskać ocenę końcową. Druga tabela zawiera opis charakterystycznych właściwości komputera: standardowe cechy, możliwość rozbudowy i serwis klienta. Trzecia prezentuje wyniki testów z uwzględnieniem najważniejszych czynników mających wpływ na wydajność komputera.

Jak ustalamy ceny?

Raz w miesiącu sprzedawcy informują nas o cenach zestawów komputerowych.

Co oznacza ogólna ocena?

Ocena ogólna jest sumą ocen poszczególnych kategorii. Każdy produkt może uzyskać wynik w skali od 1 do 100. W przypadku komputerów "ekonomicznych" przyjęliśmy następujące współczynniki wagowe: cena - 40 procent, wydajność - 20 procent, wyposażenie i ergonomia - 25 procent, serwis - 15 procent. Ocenie komputerów "wydajnych" przyporządkowaliśmy współczynniki: cena - 20 procent, wydajność - 40 procent, wyposażenie i ergonomia - 25 procent, serwis - 15 procent. Im wyższa ocena końcowa, tym lepiej.

Co oznacza wynik PC WorldBench 98?

Program testowy PC WorldBench 98 mierzy szybkość obsługi sześciu aplikacji testowych: Microsoft Word i Excel, Lotus Word Pro i 1-2-3, Micrografx Picture Publisher i Paradox, sumuje czasy testowe, przyjmując różne współczynniki wagowe (ważności), a następnie porównuje do wzorcowego komputera z procesorem Pentium MMX 200 z 32 MB RAM, twardym dyskiem o pojemności 2 GB i 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (którego wydajność przyjęliśmy jako 100). Zgodnie z tym założeniem, komputer, który uzyska wynik 200, jest dwa razy szybszy od naszego komputera wzorcowego.

Gdzie można znaleźć opis komputerów, które nie znalazły się wśród dziesięciu najlepszych?

Pełny zestaw wyników publikujemy na naszej stronie - www.pcworld.com.pl. Tam też znajdziesz informacje o wszystkich testowanych komputerach - zarówno tych, które już znajdują się poza dziesiątką, jak i tych, które nigdy nie znalazły się w drukowanej wersji pisma, ponieważ nie spełniły wymagań (np. osiągnęły doskonałe wyniki, ale były drogie).

Jak oceniamy komputery w poszczególnych kategoriach?

Ogólny wynik składa się z ocen w czterech kategoriach: wydajności mierzonej testem

PC WorldBench 98; ceny względnej w odniesieniu do cen komputerów na rynku; wyposażenia i możliwości rozbudowy oraz serwisu, na który składają się warunki gwarancji, oferowana bezpłatna pomoc techniczna, zgodność z normami ISO. Ocena ogólna powstaje przez zsumowanie ocen w poszczególnych kategoriach, pomnożonych przez odpowiednie współczynniki wagowe.

Czy wyniki PC WorldBench 98 i PC WorldBench są porównywalne?

Nie. PC WorldBench 98 wykorzystuje zmieniony zestaw aplikacji. Zamiast WordPerfecta używamy Lotusa WordPro. Wszystkie aplikacje testowe są 32-bitowe (poprzednio połowa z nich była 16-bitowa). Zmieniliśmy też współczynniki wagowe w poszczególnych aplikacjach i komputer wzorcowy.