Czas na projektor


Istotne parametry

Czas na projektor

Projektory DLP cały czas borykają się z tzw. efektem tęczy, czyli dokuczliwym brakiem zbieżności kolorów.

Przy wyborze projektora, oprócz technologii jego wykonania i oferowanej rozdzielczości, należy zwrócić uwagę także na takie parametry, jak jasność i kontrast. Na podstawie tego pierwszego będziemy mogli ocenić, w jakim stopniu przy oglądaniu filmu należy zaciemniać pomieszczenie. Generalnie modele z jasnością powyżej 1200 ANSI pozwalają na w miarę komfortową projekcję nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Z kolei kontrast określa, jaką głębię czerni obrazu oferuje urządzenie - przy niskich wartościach wyświetlany obraz będzie wyglądał jak wyblakły.

Czas na projektor

W sprzedaży są także przenośne zestawy zintegrowane zawierające projektor 720p, odtwarzacz DVD i system kolumn - wszystko zamknięte w jednej obudowie. Na zdjęciu, kosztujący ok. 4 tys. zł, Epson EMP-TWD10.

Kolejnym istotnym elementem projektora, na który warto zwrócić uwagę, jest obiektyw. Od jakości optyki zależy bowiem nie tylko to, czy wyświetlany obraz będzie odpowiednio ostry, ale także jak będzie duży. Zanim kupimy projektor, zastanówmy się, jak daleko od ekranu będzie stał (lub wisiał). Niektóre projektory mają bowiem mocno ograniczony zakres zoomu i może okazać się, że wyświetlany obraz będzie zbyt mały w stosunku do naszych potrzeb. Pomocne mogą się tu okazać, dostępne na stronach internetowych producentów projektorów, specjalne kalkulatory, dzięki którym można sprawdzić wielkość wyświetlanego przez dany model obrazu w zależności od odległości urządzenia od ekranu. Generalnie im większy współczynnik zoomu, tym lepiej - naszym zdaniem najlepiej wybrać model z wartością 2:1 lub lepszą. Istotne jest także, by urządzenie dysponowało możliwością mechanicznej zmiany położenia obiektywu w pionie i poziomie. Dzięki tej funkcji nasz projektor nie będzie musiał znajdować się centralnie przed ekranem, lecz np. będzie go można ustawić z boku.

Czas na projektor

Ważny ekran

Kupując projektor, warto pamiętać, że powinien być wyposażony w cyfrowe złącza HDMI. Powinna przyświecać nam dewiza: im ich więcej, tym lepiej. Dwa złącza HDMI to obecnie naszym zdaniem rozsądny wybór - do jednego z nich podłączymy np. cyfrowy tuner HDTV, a do drugiego odtwarzacz płyt DVD czy HD-DVD/Blu-ray. Trzecie złącze przyda się, gdy zechcemy do projektora podłączyć cyfrową kamerę HD lub konsolę do gier. Przy zakupie projektora ze złączami HDMI należy zwrócić uwagę, w którą wersję tego standardu jest wyposażony. Najnowsza 1.3, przy podłączeniu nowoczesnego odtwarzacza HD, pozwala na wyświetlanie większej palety barw, niż gdybyśmy skorzystali z HDMI w standardzie 1.1 czy 1.2. Warto o tym pamiętać, ponieważ im więcej kolorów, tym bardziej naturalny i żywy obraz.

Ważny ekran

Ekran powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego posiadacza projektora. Wiele osób wyświetla obraz bezpośrednio na ścianie, co być może na początku przygody z projektorami wydaje się nie przeszkadzać w oglądaniu filmów. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że bez specjalnego ekranu możliwości drzemiące w projektorze nie są należycie wykorzystywane. Ekran projekcyjny wykonany jest bowiem ze specjalnych materiałów, które dzięki porowatej strukturze pozwalają na dobrą koncentrację wiązki światła, przez co obraz jest ostrzejszy, bardziej detaliczny, a kolory są lepiej zdefiniowane. Istotną cechą ekranów jest współczynnik odbicia światła. Dla projektorów o niskiej jasności lepiej wybrać ekran o dużym współczynniku wzmocnienia. Wprawdzie jeśli współczynnik jest mniejszy od "1", pozwala to uzyskać lepszą głębię czerni, jednak wtedy należy się liczyć z tym, że projekcja powinna odbywać się w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Z naszych doświadczeń wynika, że zarówno przy projektorach DLP, jak i LCD najlepiej się sprawdzają ekrany typu biały mat.