Czas na projektor

Projektory do kina domowego potaniały - teraz kosztują tyle, co płaskie telewizory o przekątnej 32-42 cale. O ich zaletach przekonał się chyba każdy, kto choć raz miał okazję obejrzeć w domu film na wielkim ekranie. Jednak podejmując decyzję o zakupie projektora, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by móc wybrać najlepszy z oferowanych modeli.


Projektory do kina domowego potaniały - teraz kosztują tyle, co płaskie telewizory o przekątnej 32-42 cale. O ich zaletach przekonał się chyba każdy, kto choć raz miał okazję obejrzeć w domu film na wielkim ekranie. Jednak podejmując decyzję o zakupie projektora, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by móc wybrać najlepszy z oferowanych modeli.

W ciągu ostatniego roku na rynku projektorów nastąpiły zdecydowane zmiany, szczególnie jeśli chodzi o modele Full HD, czyli dysponujące rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli. Dominują modele wykorzystujące technologię DLP i LCD. Projektory LCOS czy CRT są coraz rzadziej kupowane nie tylko ze względu na wysokie ceny, ale także, co równie istotne, na coraz lepsze parametry modeli zaliczanych do tej pory do urządzeń niższej klasy. Obecnie w high-endowych instalacjach kina domowego stosowane są często 3-przetwornikowe projektory DLP. Wprawdzie urządzenia te kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale oferują wspaniałej jakości obraz, niejednokrotnie lepszy od tego, jaki można zobaczyć w tradycyjnym kinie.

W cenie telewizora?

Obecnie 42-calowe telewizory HD Ready plazmowe lub LCD oferowane są w cenie ok. 3-4 tys. zł. Tyle samo kosztują nowoczesne projektory HD Ready 720p, dedykowane do kina domowego takich firm, jak Panasonic, Hitachi czy Epson. Co ważne, nie są to już wyłącznie modele DLP (technologia ta była do tej pory tańsza), które przez długi czas dominowały w segmencie budżetowym. Zanim jednak sięgniemy po portfel, by kupić urządzenie, które pozwoli nam cieszyć się obrazem o wielometrowej przekątnej ekranu, powinniśmy zdecydować, w jakiej technologii ma być ono wykonane. Do wyboru są LCD i DLP - każda z nich ma zalety i wady.

DLP nie dla każdego

Czas na projektor

Wybierając projektor sprawdźmy, czy jest wyposażony w złącze HDMI - a najlepiej dwa.

W technologii DLP do tworzenia obrazu wykorzystywany jest specjalny mikroprocesor sterujący pracą układu składającego się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel). Odbite od nich światło lampy projektora przechodzi następnie przez kolorowy układ optyczny, tworząc właściwy obraz. Zwierciadła wykorzystywane w tej technologii są kwadratami o boku 16 mikronów, a przerwy między nimi nie mogą wynosić więcej niż 1 mikron. Niezaprzeczalną zaletą technologii DLP jest możliwość uzyskania bardzo spójnego obrazu, w którym nie widać łączenia pikseli, o wysokim kontraście i niezwykle głębokiej czerni. Istotną wadą projektorów zbudowanych z wykorzystaniem jednego (najczęściej spotykana konfiguracja) układu DLP jest występowanie uciążliwego dla wielu widzów tzw. efektu tęczy, wynikającego z chwilowego braku zbieżności barw.

Kinowe LCD

Czas na projektor

Dobrze wybrać projektor dysponujący obiektywem, którego położenie można mechanicznie regulować.

W projektorach LCD obraz tworzony jest za pomocą trzech matryc LCD. Są one oświetlane przez pojedynczą lampę dużej mocy. Generowane przez nią światło zostaje przepuszczone przez specjalne filtry zamieniające je w kolorowe strumienie świetlne, odwzorowujące trzy podstawowe barwy - czerwony, zielony oraz niebieski. Każdy z tych strumieni kierowany jest na jeden z paneli ciekłokrystalicznych. Obrazy z poszczególnych paneli LCD są następnie nakładane na siebie i przepuszczane przez obiektyw. W ten sposób sygnał ze źródła (np. z odtwarzacza DVD) po odpowiedniej obróbce zostaje wyświetlony na ekranie ustawionym przed projektorem. W przypadku tej technologii, podobnie jak przy zakupie telewizorów LCD, należy zwrócić uwagę na to, czy panele LCD nie mają martwych pikseli powstałych w wyniku błędów podczas procesu produkcji. Taką wadę można łatwo wykryć, wyświetlając na ekranie jednobarwny obraz. Obecnie już nawet tanie modele LCD wyposażone są w panoramiczne matryce dużej rozdzielczości. Dzięki temu w wyświetlanym obrazie już nie widać tworzących go pikseli, co do niedawna było główną wadą tych urządzeń. Także przewaga technologii DLP w oferowaniu obrazu o wyższym kontraście znacznie się zmniejszyła. Dostępne są już projektory LCD z kontrastem na poziomie 10 000:1. Zdecydowanie poprawia to jakość obrazu, a w szczególności głębię czerni.

Full HD czy nie

Decydując się na projektor, możemy wybierać spośród modeli o rozdzielczości HD Ready (zwykle jest to 720p, czyli 1280 x 720 pikseli) lub Full HD (1080p, czyli 1920 x 1080 pikseli). Urządzenia o standardowej rozdzielczości 480p i 576p nie są już produkowane i odradzamy ich zakup - to projektory przestarzałe technologicznie i niemające racji bytu w dobie telewizji HD i odtwarzaczy płyt nowej generacji. Co więc wybrać? Jeśli nas na to stać, wybierzmy projektor Full HD. Dzięki temu urządzenie to nie tylko zagwarantuje najwyższej klasy obraz, ale będzie również dobrą inwestycją na lata. Jeśli wydatek rzędu 10 000 zł to zbyt wiele na naszą kieszeń, wybierzmy projektor 720p. Obecnie za 4-5 tys. zł można nabyć modele o doskonałych parametrach, za które jeszcze rok temu trzeba było zapłacić niemal dwukrotnie więcej.

Warto pamiętać

  • Zanim kupimy projektor, zastanowmy się, jak daleko od ekranu będzie się znajdować. Może okaże się bowiem, że wyświetlany obraz będzie zbyt mały w stosunku do naszych potrzeb. Pomocne okażą się, dostępne na stronach internetowych producentow projektorow, specjalne kalkulatory pokazujęce wielkość wyświetlanego obrazu w zależności od odległości projektora od ekranu.
  • Sprawdźmy, jak głośno dany model pracuje. Poza sprawdzeniem specyfikacji technicznej warto przekonać się o tym osobięcie, prosząc obsługę sklepu o uruchomienie urzędzenia. Pamiętajmy że - zbyt głośno pracujęcy projektor potrafi zepsuć każdy seans filmowy niezależnie od tego, jak wspaniały obraz będzie wyświetlał.
  • Zwroćmy uwagę na to, z ktorej strony obudowy projektora, umieszczono otwory wentylacyjne - jeśli są z tyłu, nie będzie go można ustawić np. na półce w regale, bo grozi to jego przegrzaniem.
  • Zanim zdecydujemy się na zakup modelu DLP, koniecznie obejrzyjmy na nim chociaż jeden film, by sprawdzić, czy nie dokucza nam tzw. efekt tęczy.