Czas na upgrade

W niektórych krajach pełnoletniość osiąga się dopiero w 21 roku życia. AutoCAD osiągnął ten zaszczytny wiek wraz z dużym pakietem nowych możliwości wersji 2004.

W niektórych krajach pełnoletniość osiąga się dopiero w 21 roku życia. AutoCAD osiągnął ten zaszczytny wiek wraz z dużym pakietem nowych możliwości wersji 2004.

Czas na upgrade

AutoCAD 2004 błyszczy nowymi kolorami: oprócz 16 milionów barw TrueColor możesz używać profesjonalnego standardu PANTONE.

Najnowszy AutoCAD 2004 uznawany jest przez ekspertów za największy krok w rozwoju programu od czasu AutoCAD R14. Większość nowości to logiczne rozwinięcie dotychczasowych narzędzi, należy także docenić staranność producenta w dodawaniu opcji, których brak najczęściej wskazywali użytkownicy. W najnowszej odsłonie AutoCAD-a położono duży nacisk na zwiększenie efektywności i produktywności, także w pracy zespołowej. Ważną zmianą jest nowa wersja formatu DWG - teraz zapisywane pliki będą mniejsze, a więc krócej będzie trwać ich wczytywanie i wymiana przez Internet. Według informacji producenta, pliki mogą być mniejsze nawet do 50 procent. Mogą być także szyfrowane lub opatrywane podpisem cyfrowym. Ochrona cennych projektów za pomocą haseł z pewnością się przyda. Producenci oprogramowania wspomagającego projektowanie, a korzystającego z plików DWG, rwą jednak resztki włosów z głów - dostosowanie aplikacji do korzystania z zaszyfrowanych plików DWG może się okazać się niezwykle trudnym zadaniem. Możliwe stały się także koszmarne scenariusze, w których rozeźlony pracownik szyfruje potajemnie wszystkie pliki kluczowego projektu, żądając podwyżki i wczasów na Wyspach Kanaryjskich za udostępnienie hasła. Co więcej, Internet szumi od plotek, dementowanych przez przedstawicieli Autodesk, jakoby nowy DWG standardowo szyfrował niektóre przechowywane obiekty za pomocą bliżej nieokreślonych metod, niezależnie od opcjonalnej, dodatkowej ochrony hasłem. Jeśli korzystasz z zewnętrznych aplikacji współpracujących z AutoCAD-em w jednej z jego poprzednich inkarnacji, dokładnie sprawdź zgodność oprogramowania z AutoCAD-em 2004. Na oficjalnej polskiej stronie Autodesk znaleźliśmy niepokojącą informację. "Posiadane aplikacje zewnętrzne mogą, lecz nie muszą, być zgodne z programem AutoCAD 2004"...

Czas na upgrade

Nowy interfejs AutoCAD-a 2004 wykorzystuje półprzezroczystość okien dialogowych, charakterystyczną dla Windows XP.

Zmieniony został także DWF, format stosowany do publikacji i wymiany projektów przez Sieć. Poza innymi modyfikacjami nowy DWF może przechowywać wiele rysunków w jednym pliku, co upraszcza nieco wymianę złożonych projektów przez Sieć. Obecną wersję DWF, opatrzoną numerem 6, uzupełniono darmową przeglądarką - Autodesk Express Viewer. Niestety, firma najwyraźniej rezygnuje z udostępniania poprzedniej przeglądarki plików AutoCAD-a - Volo View Express, która potrafiła wyświetlać i drukować zawartość także plików DXF i DWG.

Potrzebną nowością jest powiadamianie o zmianach w xrefach (external reference). Jeśli współpracownik zmienił plik xref, z którego korzystasz, AutoCAD 2004 wyświetli okno powiadamiające o sytuacji i poprosi o uaktualnienie danych. W podobny sposób użytkownik powiadamiany jest o popełnieniu błędu - naruszeniu ustalonych wcześniej standardów. W nowym AutoCAD-zie 2004 dostępna jest bowiem możliwość konfigurowania standardów projektowych: wymiarowania, linii, opisów, za pomocą których sprawdzane będą tworzone pliki.

Interfejs programu został przeprojektowany z wykorzystaniem efektów typowych dla Windows XP, np. półprzezroczystością okien. Półprzezroczystość wykorzystywana jest m.in. przez okno właściwości, które może też być automatycznie ukrywane (pojawia się ponownie po umieszczeniu kursora myszy nad pozostałym po nim paskiem), powiększając tym samym ilość miejsca na widok projektu. Przydatną nowością okazują się ulepszone pola tekstowe (MTEXT). Obecnie dobrze radzą sobie z wcięciami i tabulacjami, przenoszenie tekstu za pomocą Schowka (np. z Worda) daje lepsze efekty niż w poprzednich wersjach AutoCAD-a, formatowanie tekstu jest zachowywane. Jednak uwaga: pola tekstowe mają wciąż ograniczoną pojemność: tylko do 32 KB! Nie warto też kopiować do niego dokumentów wielostronicowych.