Czas na zmiany

Choć sezon ogórkowy dopiero zbliża się do końca, liczne zmiany pojawiają się zarówno w piśmie, jak i w rankingach TOP 10 urządzeń.

Choć sezon ogórkowy dopiero zbliża się do końca, liczne zmiany pojawiają się zarówno w piśmie, jak i w rankingach TOP 10 urządzeń.

Nowa formuła, którą wprowadzamy w tym numerze, przynosi kilka zmian, które częściowo wprowadzaliśmy już w kilku ostatnich wydaniach, ale teraz przybrały formę ostateczną. Jedną z tych zmian jest usunięcie z pisma rozbudowanych informacji o procedurach testowych. Nie znaczy to jednak, że chcemy je ukrywać - wręcz przeciwnie. Wszystkie dostępne są jako pliki PDF na płytach dołączonych do magazynu. Dzięki przeniesieniu ich na płytę, będziemy w stanie jeszcze dokładniej opisywać, w jaki sposób badamy poszczególne urządzenia - do tej pory ograniczona objętość czasami mogła wymuszać pewne skróty w prezentacji procedury.

To nie wszystko, co znajdziesz na płytach. Zamieszczamy na nich również pełne tabele testowe, zawierające wszystkie urządzenia, które przetestowaliśmy, przygotowując bieżące wydanie. Czy to ma znaczenie? Oczywiście, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tabele na płycie mogą (choć nie muszą) zawierać znacznie więcej urządzeń, niż zostało opisanych w numerze. Najbardziej spektakularnym przykładem są zestawy chłodzące do procesorów AMD, które opisujemy w tym numerze. Choć w piśmie starczyło miejsca dla pierwszej dziesiątki, to na płycie znajdziecie pełne zestawienie aż 46 modeli. Po drugie, tabele zamieszczone na płycie poddają się dowolnym modyfikacjom. Jeśli nie odpowiadają ci wagi, jakie przypisaliśmy poszczególnym ocenom cząstkowym - możesz je zmodyfikować. Jeśli chcesz wpisać uaktualnione ceny, aby poznać bieżącą ocenę opłacalności - nie ma problemu.

Kolejna zmiana pojawia się w dziale rankingów TOP 10. Postanowiliśmy zrezygnować z krótkich komentarzy, które zamieszczaliśmy do tej pory przy każdej tabeli, decydując się w zamian na zwiększenie liczby publikowanych zestawień - po dwa na każdej stronie. Dzięki temu co miesiąc otrzymasz większą liczbę najbardziej aktualnych rekomendacji zakupów w poszczególnych kategoriach. Najbardziej ciekawe nowości i uaktualnienia będziemy wskazywać na tej stronie otwierającej. W samych tabelach nowe modele wyróżnione są odpowiednim podlewem, dzięki czemu łatwo zorientować się, jakie zaszły zmiany w stosunku do poprzedniego zestawienia.

Ze zmian kosmetycznych warto jeszcze wspomnieć, że począwszy od tego numeru, szczegółowe informacje kontaktowe wszystkich producentów i dystrybutorów postanowiliśmy zebrać w jednej tabeli, którą w tym numerze zamieszczamy na stronie 177.

Po powyższym, porządkowym wstępie czas przejść do konkretów bieżącego wydania. Choć sezon wciąż jeszcze wakacyjny, producenci nie śpią i w naszym rankingach nastąpiły pewne przetasowania. W grupie płyt głównych do AMD pojawił się pierwszy model wykorzystujący chipset KT600. Choć długo na niego czekaliśmy, pierwsze wyniki testów płyty Asus A7V600 rozczarowują. Pod względem wydajności płyta nie dorównuje liderom naszego rankingu, którzy korzystają ze starszych rozwiązań. Jest jednak pewna nadzieja - płyta MSI, którą otrzymaliśmy tuż przed zamknięciem numeru, też wykorzystuje chipset KT600, ale osiąga znacznie lepsze rezultaty niż Asus.

Wśród 15-calowych monitorów LCD pojawił się jeden nowy model iiyama ProLite E380S. Jest to pierwszy monitor LCD, który wykorzystuje znaną z monitorów CRT technologię zwiększania jasności obrazu, przydatną np. podczas oglądania filmów DVD. Mechanizm wprawdzie działa, ale obraz wyjściowy jest raczej ciemny, więc po specjalnym rozjaśnieniu i tak nie jest jaśniejszy niż u najlepszych konkurentów.

Warto zwrócić też uwagę na dwa nowe projektory Sharpa, które zajęły w rankingu odpowiednio 7 i 10 miejsce. Biorąc pod uwagę ich możliwości, producent zaproponował bardzo rozsądną cenę. Wyróżniają się też wyjątkowo trwałymi lampami i cichą pracą.

Wśród krótkich testów, szczególnej uwadze polecamy nowy notebook Gericoma, zbudowany w technologii Centrino. W swojej klasie cenowej, jest to obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych modeli.