Czas sieci gigabitowych

Czy zwykły Fast Ethernet to już przeżytek? Do takiego wniosku można dojść, przyglądając się coraz liczniejszej ofercie kart gigabitowych. Nie tylko zadowalają się zwykłym, miedzianym okablowaniem kategorii 5, ale często kosztują mniej niż 300 zł.


Czy zwykły Fast Ethernet to już przeżytek? Do takiego wniosku można dojść, przyglądając się coraz liczniejszej ofercie kart gigabitowych. Nie tylko zadowalają się zwykłym, miedzianym okablowaniem kategorii 5, ale często kosztują mniej niż 300 zł.

Co więcej, coraz częściej spotyka się gigabitowe interfejsy sieciowe wbudowane bezpośrednio w płytę główną. Oznacza to, że składając nowy komputer, dostajemy niejako w prezencie bardzo szybkie rozwiązanie sieciowe. Od razu rodzi się jednak wiele pytań. Czy gigabitowy Ethernet (1000Base-T) jest kompatybilny ze starszymi rozwiązaniami (10/100 Mb/s), czy jego zastosowanie ma uzasadnienie w całej sieci, czy tylko w jej kluczowych punktach, czy będzie współpracować ze stosowanym okablowaniem.

Czas sieci gigabitowych

Parametry techniczne i wyniki testów.

Jeśli chodzi o kompatybilność ze starszym sprzętem i okablowaniem, najprostsza odpowiedź brzmi - nie powinno być z tym problemu pod warunkiem, że stosujemy dobrej jakości okablowanie kategorii 5 (czyli dokładnie takie, jak w większości typowych sieci LAN). Sam standard Gigabit Ethernet jest rozwinięciem standardów Ethernet i Fast Ethernet i jest z nimi całkowicie kompatybilny. Jest jednak 100 razy szybszy od standardu Ethernet (10Base-T) i 10 razy szybszy od Fast Ethernetu (100Base-T). Oznacza to, że nawet bardzo stara karta 10 Mb/s będzie się mogła komunikować z najnowszymi, gigabitowymi interfejsami sieciowymi.

Standard gigabitowego Ethernetu został oficjalnie zatwierdzony w 1998 roku, jednak ówczesna specyfikacja przewidywała wykorzystanie nośnika światłowodowego lub specjalnie ekranowanych kabli miedzianych. Takie nośniki nie były i nie są powszechnie stosowane w sieciach LAN. Wykorzystuje się je zwykle do łączenia krytycznych punktów sieci, np. serwerów i przełączników, natomiast zwykłe komputery pracujące w sieci zadowalają się dużo tańszą skrętką miedzianą kategorii 5. Dopiero rok później zatwierdzono standard 802.3 (czyli właśnie 1000Base-T), który przewiduje komunikację z prędkością 1000 Mb/s przy wykorzystaniu zwykłego, miedzianego okablowania.

Czas sieci gigabitowych

Kategorie okablowania

Dużo trudniejsza jest odpowiedź na pytanie o sens stosowania gigabitowego Ethernetu. W dużych sieciach sytuacja jest dość jednoznaczna - wyposażenie krytycznych punktów sieci (zwłaszcza na linii serwer-serwer czy serwer-switch) w karty gigabitowe może zdecydowanie zwiększyć ich wydajność, a tym samym efektywność i komfort pracy z całą siecią. Jak łatwo zauważyć, kilkunastu użytkowników stacji roboczych z kartami 100 Mb/s może bardzo łatwo spowodować całkowite wykorzystanie pasma sieciowego do serwera składującego pliki, który też jest wyposażony tylko w kartę 100 Mb/s. Transfer plików będzie się wówczas odbywał dużo wolniej, niż pozwala na to każda pojedyncza karta, zainstalowana w stacjach roboczych.

Również małe firmy, w których wykorzystuje się pliki o dużej objętości (np. studia graficzne lub firmy zajmujące się produkcją wideo) mogą skorzystać z zastosowania sieci gigabitowej, zarówno dzięki przyśpieszeniu bieżącego przesyłania plików roboczych, jak i dzięki bardziej wydajnym mechanizmom przesyłania danych do serwera składującego kopie zapasowe. Należy jednak pamiętać, że pełne wykorzystanie przepustowości, jaką oferuje interfejs gigabitowy, wymaga od komputera bardzo wysokiej wydajności - dużej ilości pamięci, wydajnego procesora i szybkich twardych dysków. Jeśli te warunki nie są spełnione, wówczas komputer i system operacyjny pozostaną wąskim gardłem.

W żadnym wypadku nie należy oczekiwać, że faktyczny wzrost szybkości transferu będzie 10-krotny. Już średnie zwiększenie wydajności o 100 procent należy uznać za dobre osiągnięcie. Gdy jednak analizie poddamy małą sieć, w niewielkim, typowym biurze lub w domu, wówczas uzasadnienie zastosowania gigabitowego Ethernetu staje się dużo trudniejsze. Oczywiście jednym z argumentów może być cena - jeśli osiąga atrakcyjny poziom, to po prostu warto zainwestować w przyszłościową technologię. Warto jednak zwrócić uwagę, że karty sieciowe 100 Mb/s kosztują nawet mniej o 50 zł i są wyposażeniem praktycznie każdej, nawet przeciętnej płyty głównej.

Karty gigabitowe ze złączami światłowodowymi nie mają zastosowania w popularnych sieciach LAN, lecz są często używane w połączeniach między kluczowymi elementami (serwery, przełączniki) w dużych sieciach. Ich zaletą jest możliwość przesyłania danych na duże dystanse, duża niezawodność i odporność na zakłócenia. Niestety, poważnym ograniczeniem są wysokie ceny i samych urządzeń, i światłowodu.