Cząstki tonera tak samo szkodliwe jak dym z papierosa?

W 2007 roku Queensland University of Technology z Australii sugerował, że wdychanie cząstek tonera z drukarki może być tak samo szkodliwe dla płuc jak dym papierosowy. Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Wilhelm Klauditz Institute właśnie opublikowali kolejne badania w tej sprawie.

Zdaniem niemieckich naukowców nie ma jakichkolwiek dowodów, aby cząstki tonera były tak samo szkodliwe jak dym z papierosa .

Po zbadaniu cząstek chemicznych uwalnianych z drukarek laserowych naukowcy stwierdzili, że substancje nie są tak szkodliwe jak przewidywano na początku. Podczas pracy drukarka może osiągnąć temperaturę nawet 428 stopni Fahrenheita. Według pierwszego założenie odparowane oleje miały być szkodliwe dla zdrowia.

"Jeden z zasadniczych własności tych najmniejszych cząstek pyłu jest ich zmienność. Nie jesteśmy wstanie ich rozpoznać patrząc na pył z tonera" - powiedział profesor Tunga Salthammer, który jest jednym z autorów badania.

Agencja Ochrony Środowiska oświadczyła, że lotne związki organiczne są głównym źródłem zanieczyszczeń w pomieszczeniu zamkniętym. Ich poziom jest 10 razy wyższy niż na zewnątrz. Badania jednak nie wskazują czy ich wdychanie może wpływać na zdrowie ludzi.

Dodatkowo stwierdzono, że substancje lotne podobne do tych z tonera występują również przy korzystaniu z urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak tostery i kuchenki.