Czat na Facebooku: emotikony, serduszka i triki aby wzbogacić rozmowę na FB

Komunikator internetowy na Facebooku działa już od trzech lat, ale nadal skrywa przed użytkownikami sporo tajemnic. Na czacie FB można wstawiać ciekawe emotikonki, symbole tekstowe, a nawet miniaturki zdjęć.


Emotikony na Facebooku

Sposób wyrażania nastroju i żartów w komunikacji internetowej nie zmienił się od prawie 30 lat. Wcześniej sugerowano, aby żartobliwe lub niepoważne wypowiedzi oznaczać gwiazdką lub hashem, lecz tego typu symbole nie przyjęły się. Dopiero "buźki", zwane też emotikonami, pozwoliły milionom internautów wyrażać swoje emocje w krótki, ale zrozumiały dla wszystkich sposób.

Zobacz też: Oś czasu na Facebooku

Czat na Facebooku początkowo oferował tylko kilka emotikonek, ale z czasem ich liczba znacznie się zwiększyła. Wśród nowości jest m.in. serduszko, pacman, pingwin i rekin ;-) - poniżej instrukcja, jak zrobić różne minki na FB:

Symbole tekstowe

W tym samym zastosowaniu co emotki, lecz także w aktualizacjach statusu i prywatnych wiadomościach, używać można symboli tekstowych. Sporządzaniem listy takich znaczków na FB zajął się twórca strony Facebook Symbols.

Zobacz też: Mój Kalendarz na Facebooku - omijaj szerokim łukiem

Miniaturki zdjęć

Aby zaskoczyć kogoś na Facebooku, możesz na czacie - w miejscu emotikonki - wstawić miniaturkę zdjęcia (swojego lub dowolnego innego użytkownika). To bardzo proste. Spójrz na tę ścieżkę: facebook.com/wiktor.szpunar. Na końcu adresu profilu użytkownika Facebooka znajduje się jego login. W moim przypadku jest to fraza: 'wiktor.szpunar'. Wystarczy umieścić ją w między znacznikami [[ i ]]... [[wiktor.szpunar]], aby zobaczyć miniaturkę zdjęcia. Działa to też dla użytkowników, u których zamiast loginu wyświetla się numer użytkownika. Po prostu wstaw ten numer we wskazanym powyżej miejscu.

Istnieją pewnie jeszcze inne pomysły na zabawę z facebookowym czatem.

Macie jakieś pomysły na ciekawe dodatki i triki do wykorzystania na FB?