Czego brakuje Pingwinowi?

Firma Open Source Development Labs przeprowadziła sondę, w której zapytała użytkowników systemu Linux, jakie aplikacje powinny pojawić się na tej platformie, aby mogła ona skutecznie konkurować z Windows. Okazało się, że respondentom najbardziej brakuje "biznesowego" programu pocztowego oraz odpowiednio wydajnego pakietu aplikacji biurowych.

Przeprowadzone przez OSDL badanie - Desktop Linux Client Survey - miało na celu przygotowanie zestawu wskazówek dla firm rozwijających systemy linuksowe. Wzięło w nim udział ok. 3 tys. użytkowników Linuksa. Pełne wyniki sondy zostaną przedstawione w najbliższych dniach na spotkaniu organizacji DTL (Desktop Linux Working Group).

Wyniki sondy są bardzo interesujące - dowiadujemy się m.in. że Linux częściej wybierany jest przez firmy nie z powodu wyższego niż w konkurencyjnych rozwiązaniach bezpieczeństwa, lecz z uwagi na niższy koszt eksploatacji (tzw. TCO - czyli pełny koszt użytkowania, z uwzględnieniem nie tylko ceny zakupu, ale również szkoleń, obsługi itp.).

Uczestników sondy poproszono również o wskazanie aplikacji, które ich zdaniem są niezbędne do rynkowego sukcesu systemów spod znaku Pingwina. Okazało się, że na pierwszym miejscu znalazł się rozbudowany program pocztowy, na drugim - pakiet biurowy, zaś dopiero na trzecim - przeglądarka internetowa. Zdaniem uczestników sondy, to właśnie brak odpowiednio wydajnych aplikacji jest głównym powodem, dla którego Linux wciąż nie zdobył zbyt wielu użytkowników (w porównaniu np. z Windows).

Wśród innych aplikacji, które powinny pojawić się w wersji na Linuksa, wymieniano m.in. Photoshopa, PageMakera, AutoCAD-a oraz Quickena. Użytkownicy zastrzegali co prawda, że niektóre z powyższych programów da się w pewnych okolicznościach uruchomić pod Linuksem, ale woleliby oni mieć do dyspozycji ich natywne, linuksowe wersje.

Ankietowani zgodzili się również co do tego, że autorzy systemów linuksowych powinni udoskonalić wsparcie urządzeń peryferyjnych - w szczególności urządzeń sieciowych i korzystających z portu USB.