Czego szukasz w Internecie o północy?

Jakich informacji szukamy w Internecie w południe, a jakich w środku nocy? Ciekawą odpowiedź przynosi szczegółowa analiza zapytań wyszukiwarki Magellan, bazująca na danych archiwizowanych co 10 minut aż przez 4 lata.

Pomysłodawcą i wykonawcą eksperymentu był pracownik firmy AT&T, Brian Amento. Wykorzystał on specyficzną usługę udostępnianą przez wyszukiwarkę Magellan: wyświetlanie ostatnich 10 zapytań wpisanych przez internautów. Wyszukiwarka Magellan już od dawna jest martwa, ale wyniki eksperymentu są interesujące, chociaż obejmują dość dawne czasy Internetu: lata 1997-2001.

Eksperyment pozwolił podzielić dane na części odpowiadające kolejnym godzinom, a następnie wyodrębnić najczęściej poszukiwane słowa. Okazuje się, że w roku 1997 najczęściej szukano w Internecie szybkich pogawędek (króluje słowo "chat"), a w roku 2001 najważniejsze stało się poszukiwanie informacji i zakupów. Jeszcze ciekawiej prezentuje się zróżnicowanie zapytań w ciągu doby. W czasie pracy internauci najbardziej interesowali się zakupami i plikami mp3, wczesnym wieczorem chętnie poszukiwano gier, a około północy zaczynały dominować zdjęcia i dziewczyny. Wyniki doświadczenia pokazują także, że godziny pomiędzy 4 a 6 rano to czas szukania oprogramowania, także tego nielegalnego (wśród najpopularniejszych słów pojawiają się "software", "download" i "warez").

Szczegółowe wyniki eksperymentu można obejrzeć na stronie Magellan Voyeur Data Visualization.