Czekamy na prawdziwe 4-rdzenieowce

Czterordzeniowy procesor Athlon 64 wyprodukowany w procesie 90 nm zajmowałby około 400 mm2 i dlatego byłby nieprzyzwoicie drogi. Prostszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch procesorów dwurdzeniowych na jednej płycie głównej.

Rozwiązanie to sprawdziło już AMD - Opterony z serii 22xx, powiązane łączem HyperTransport o krótkich opóźnieniach, mogą bardzo szybko wymieniać dane i nie tracić czasu na uaktualnienie zawartości pamięci podręcznych. Ich wydajność będzie mniejsza niż monolitycznego układu czterordzeniowego, ale większa niż dwóch procesorów dwurdzeniowych połączonych szyną systemową FSB.

Pod koniec listopada AMD zaczęło sprzedaż nowej platformy dla graczy i użytkowników oczekujących największej wydajności. Procesory Athlon 64 Quad FX z serii 7xx sprzedawane są w kompletach po dwa i wykorzystują znane z Opteronów podstawki typu LGA z 1207 stykami. Nie mają nóżek, które przy dużej częstotliwości pracy byłyby źródłem zakłóceń pracy komputera. Współpracują ze zwykłymi pamięciami DDR2 800 i nie wymagają korekty błędów ECC.

Na początku dostępne będą jedynie identyczne płyty główne od różnych producentów, bo ich pierwowzór został opracowany przez ASUSA z użyciem nowego chipsetu NVIDIA nForce 680a. Składa się z dwóch nForce 590 SLI, dlatego oferuje podwójną liczbę wszystkich funkcji starszego brata - nForce 590 SLI, w tym 12 kanałów SATA II i aż 20 portów USB 2.0. Na płytach ATX trudno umieścić wyprowadzenia wszystkich interfejsów, dlatego część z nich nie zostanie wykorzystana. Pełne możliwości chipsetu będą wykorzystane na płytach większych, tzw. E-ATX.

Procesory do 4x4 dostępne będą w trzech wersjach o częstotliwości od 2,6 do 3,0 GHz. W produkcji wykorzystano metodę DSL (Dual Stress Layer), która powoduje rozciągnięcie struktury krystalicznej w całym obszarze tranzystora. To przyśpieszyło przemieszczanie elektronów, a tym samym osiągnięto większą częstotliwość pracy. Athlony 64 Quad FX-70, FX-72 i FX-74 wymagają zasilania 1,35-1,4 V, temperatury w obudowie do 63 stopni C (model FX-74 - do 56 st. C), wydzielają do 125 W ciepła. Sprzedawane po dwa w kompletach kosztujących od 599 (2xFX-70) do 999 dolarów (2xFX-74). W połowie roku będzie można je zastąpić układami czterordzeniowymi. Komputery z nowymi FX wymagać będą jednak mocnego zasilacza i dobrego chłodzenia.