Czekasz na procesory AMD Zen 3? Mamy kolejne szczegóły

Najnowsze procesory firmy AMD powinny zachwycać ulepszonym IPC oraz większą ilością pamięci L3.

AMD po wielu latach stagnacji w 2019 roku na dobre powróciło do gry i od razu utarło nosa firmie Intel. W ciągu ostatniego roku zaprezentowano nowe chipsety z obsługą PCIe 4.0, a także układy graficzne z serii RX 5700. Nie zabrakło także nowych procesorów Zen 2, które zostały wyprodukowane w nowoczesnym 7 nm procesie technologicznym. Przypominamy, że Intel dopiero pod koniec 2019 roku zaczął masowo wytwarzać układy Ice Lake, które produkowane są w 10 nm procesie technologicznym.

Czekasz na procesory AMD Zen 3? Mamy kolejne szczegóły

Źródło: AMD

Układy z serii Zen 2 oferują znacznie większą ilośc pamięci podręcznej, niż wcześniej. Przykładowo Ryzen 5 3600 aż 32 MB pamięci L3. AMD wierzy, że tak ogromna ilośc pamięci podręcznej (dla porównania Intel Core i9 9900K posiada 16 MB pamięci L3) wpływa pozytywnie na obniżenie opóźnień i zwiększenie wydajności pracy całego procesora.

Zobacz również:

  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze
  • AMD Zen 4 - data premiery, ceny, specyfikacja techniczna [26.09.2022]
  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]

W sieci mówi się o tym, że procesory AMD Zen 3 zaoferują jeszcze większe ilości pamięci podręcznej. Rozwiązanie to ma wpłynąć na wydajność układów w grach.

Odkąd AMD wprowadziło pierwsze procesory z rodziny Zen do sprzedaży, każdy kolejny układ posiada nowe rozwiązania, które eliminują braki i bolączki poprzedników. Wiemy już, ze procesory Zen 3 powinny posiadać tyle samo rdzeni, co układy z rodziny Zen 2. AMD w chwili obecnej oferuje więcej rdzeni od konkurencji i może skupić się na innych aspektach. Jednym z nich z pewnością będzie poprawa IPC, czyli sposobu komunikacji procesora z systemem operacyjnym zainstalowanym na komputerze. Nie zabraknie też dalszej kompatybilność z podstawką AMD AM4. TDP oraz obsługa pamięci DDR4 pozostanie niezmieniona.

Raporty branżowe donoszą, że Intel planuje wprowadzenie desktopowych procesorów dziesiątej generacji nawet na dniach, ale przecieki wskazują, że nadal będą to 14 nm lub 10 nm układy z niewielkimi ulepszeniami. AMD wraz z architekturą Zen 3 jest na dobrej drodze, aby prześcignąć Intel'a i wyprodukować wydajniejsze układy do komputerów stacjonarnych.

Źródło: gizchina.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: