"Częściowo przenośny" komputer

Firma Asustek rozpoczęła sprzedaż ciekawego komputera przenośnego - oznaczonego symbolem D1. Urządzenie łączy w sobie cechy komputera "biurkowego" oraz przenośnego: wyglądem przypomina klasycznego notebooka, nie ma jednak np. wbudowanej baterii.

Oficjalna premiera komputerów z serii D1 zaplanowana jest na 8 stycznia, jednak firma już rozpoczęła ich sprzedaż. W tej chwili dostępne są dwa modele z tej linii: jeden z nich wyposażony jest w 14-calowy wyświetlacz oraz napęd CD, zaś drugi - w wyświetlacz o przekątnej 15" oraz napęd DVD. Obydwa urządzenia mają również wbudowane czytniki czterech różnych formatów kart pamięci flash, po dwa porty USB oraz dwa złącza IEEE 1394.

Komputery z serii D1 łączą w sobie cechy notebooków oraz desktopów. Urządzenia co prawda wyglądają jak laptopy, jednak przeznaczone są do pracy "stacjonarnej", nie mają bowiem wbudowanej baterii (można dokupić zewnętrzną), a ponadto charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną (zastosowano w nich "desktopowe" procesory). Zdaniem przedstawicieli Asusteka, powinny one zainteresować tych użytkowników, którzy np. zabierają komputer z pracy do domu, ale nie muszą zbyt często pracować "w terenie".