Czesi zostaną w domu

Czesi po wejściu do Unii Europejskiej wcale nie zamierzają wyruszyć gremialnie na podbój zachodnich rynków pracy – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy Pracy i Spraw Socjalnych w Pradze.

Aż 82,3% ankietowanych Czechów w ogóle nie rozważa możliwości pracy za granicą, a wśród niecałych 18%, które biorą pod uwagę wyjazd do jednego z państw Piętnastki w celach zarobkowych, większość nie wykracza poza teoretyczne rozważania.

Wśród osób zdecydowanych nie wyjeżdżać z Czech, 88% uzasadnia tę decyzję względami towarzyskimi i rodzinnymi, niemal 60% nie zna języków obcych, a co drugi ma dobrą pracę w rodzinnym kraju i nie musi szukać zatrudnienia gdzie indziej.

Wśród respondentów zdecydowanych na wyjazd za granicę do pracy, większość stanowią ludzie do 29 roku życia. 37% zamierza wyjechać do Niemiec, po 11% do Wielkiej Brytanii, USA i Kanady, a 7% do Austrii. 36% osób zdecydowanych na podjęcie pracy za granicą pragnie po ok. dwóch latach wrócić do ojczyzny, a 30% zostanie na obczyźnie dłużej, ale nie na zawsze.


Zobacz również