Czeskie szyfry

Czeski holding ICZ wprowadzi na polski rynek narzędzia do szyfrowania danych stworzone przez kryptologów Klimaa i Rosa, którzy zasłynęli niedawno wykryciem luki związanej z podpisem cyfrowym.

Firma Amis-Polska, dotąd wyłącznie producent oprogramowania dla szpitali, w najbliższym czasie zostanie przejęta przez duży czeski holding ICZ. W ramach nowej oferty na polski rynek trafi oprogramowanie PACS do archiwizowania i przetwarzania obrazów, a także systemy Decros służące do zabezpieczeń zasobów komputerowych.

Decros służy do szyfrowania zasobów dla komputerów stacjonarnych i laptopów jednocześnie na poziomie sprzętowym i software'owym. Autorami zastosowanej w nim technologii jest grupa kryptologów, w skład której wchodzą m.in. Vlastimil Klima i Tomas Rosa. Zasłynęli oni w świecie informatycznym wykryciem luki w oprogramowaniu związanym z podpisem cyfrowym.

Program Decros kontroluje dostęp użytkowników do systemu. Pozwala na szyfrowanie plików, zawartości katalogów oraz dysków logicznych. Jego użytkownicy posługują się identyfikatorami sprzętowymi w postaci kart elektronicznych. Decros działa w środowiskach Windows NT/2000, 98 i 95. Dostępna jest również wersja umożliwiająca ochronę stacji roboczych z zainstalowanym systemem Windows 3.11.

Wśród użytkowników Decrosa znajdują się organizacje rządowe, banki, linie lotnicze, a także duże przedsiębiorstwa przemysłowe, w tym elektrownie atomowe.

Więcej informacji: www.decros.com


Zobacz również