Człekokształtne Ubuntu, czyli idzie nowe

Canonical udostępniło pierwszą wersję alfa Ubuntu 7.10. Firma oficjalnie ogłosiła też plany dotyczące edycji systemu dla platform mobilnych i zintegrowanych (UME, Ubuntu Mobile and Embedded), która znajdzie zastosowanie w rozwijanych wraz z Intelem urządzeniach MID.

Pierwsza wersja alfa nosi nazwę "Gutsy Gibbon Tribe 1", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Waleczny gibon, ród pierwszy". System z czasem ma się przekształcić w Ubuntu 7.10, które zostanie udostępnione w październiku bieżącego roku.

W dystrybucji pojawi się nowy kernel 2.6.22-6.13 pozwalający na oszczędniejsze wykorzystanie energii elektrycznej w komputerach przenośnych m.in. za sprawą przebudowanego stosu odpowiadającego za połączenia bezprzewodowe.

Moduł UBI ma ułatwiać dłuższą pracę z niszczejącymi z czasem pamięciami flash, a VMI i KVM umożliwią wygodniejszą obsługę wirtualizacji oraz np. na wymianę procesorów bez wyłączania systemu operacyjnego.

W systemie pojawi się także GNOME 2.19.2, udoskonalona automatyczna wyszukiwarka kodeków czy graficzne narzędzie konfiguracji środowiska X.

UME, czyli mobilne Ubuntu

"Mobilne urządzenia internetowe" (MID) zasilane elektroniką Intela i napędzane Ubuntu Mobile and Embedded pojawią się na rynku dopiero w 2008 roku. W ich wnętrzu znajdziemy procesory roboczo oznaczane jako lpia (ang. low-power on Intel architecture), czyli - jeśli wierzyć plotkom - układy Pentium M ULV ze zintegrowanymi mostkami północnymi i południowymi.

Urządzenia MID mają oferować szybki i wygodny dostęp do Internetu, długi czas pracy na baterii oraz wygodną obsługę multimediów - wszystko to w opakowaniu o niewielkiej masie i znacznie niższej niż w wypadku UMPC cenie.