Człekokształtny SDR-3

Sony przedstawiła prototyp humanoidalnego robota, który słyszy, widzi i potrafi naśladować ruchy człowieka.

Sony zaprezentowała prototyp humanoidalnego robota, który według przedstawicieli firmy będzie służył jako inteligentna zabawka, wprowadzająca ludzi w erę robotów. Robot o nazwie SDR-3 (Sony Dream Robot 3) jest napędzany dzięki zainstalowaniu niewielkiego modułu, będącego połączeniem silnika, skrzyni biegów i elektronicznego układu sterującego. Zastosowanie zminiaturyzowanej technologii pozwoliło na stworzenie robota, który bardziej przypomina dziecko (130 cm wzrostu) niż duże roboty przemysłowe.

SDR-3 posiada specjalnie zsynchronizowany system ruchowy. Robot potrafi zachowywać równowagę dzięki uniezależnieniu od siebie górnych i dolnych części "ciała". Pomocne w tym są również dwa procesory typu RISC (Reduced Instruction Set Computer), które przetwarzają sygnały z sensorów umieszczonych w robocie. System jest na tyle sprawny, że umożliwia SDR-3 chodzenie z prędkością ok. 15 m/minutę. Inżynierowie Sony wbudowali w swoje dzieło także systemy rozpoznawania mowy i obrazu. Dzięki temu robot reaguje na komendy głosowe, a także potrafi analizować obraz pochodzący z miniaturowej kamery.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy, nowy produkt nie będzie przeznaczony do sprzedaży. Ma być zwiastunem nadejścia ery robotów przydatnych człowiekowi.


Zobacz również