"Człowiek Biotyczny" ułatwi tworzenie nowych leków

W ramach projektu o nazwie "Człowiek Biotyczny" przygotowany zostanie komputerowy model wirtualnego człowieka, oparty o ludzką fizjologię. Oprogramowanie umożliwi sprawdzenie w jaki sposób organizm zareagowałby na podanie danego leku. Przedsięwzięcie wspierane przez Departament Obrony USA ma ułatwić proces tworzenia nowych leków i zmniejszyć koszty ich opracowywania.

W prace nad projektem znanym jako "Człowiek Biotyczny" zaangażowane jest Centrum GE Global Research, pełniące rolę działu rozwoju technologii firmy GE. W ramach przedsięwzięcia realizowanego dzięki zamówieniu złożonemu przez jedną z agencji Departamentu Obrony USA ma powstać model wirtualnego człowieka, oparty o ludzką fizjologię. Stworzone oprogramowanie pozwoli uzyskać informacje o tym, jak organizm zareagowałby na podanie danego leku. Znacząco przyspieszy to proces opracowywania leków między innymi na potrzeby szybkiej reakcji na atak przy użyciu broni biologicznej lub w sytuacji zagrożenia biologicznego występującego w czasie pokoju. Realizacja projektu ma potrwać około 2 lat, a jego koszt jest szacowany na 1,1 miliona USD.

Naukowcy z firmy GE będą odpowiedzialni za przystosowanie oprogramowania PBPK (Physiologically Based Pharmacokinetic) do obliczeniowego modelowania wpływu bakterii, wirusów i innych czynników zakaźnych na ludzki organizm. Narzędzie to jest oparte o model farmakokinetyczny bazujący na fizjologii. Umożliwia badanie reakcji organizmu na podawanie leku zanim rozpoczęte zostaną badania kliniczne. Po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji symulowany będzie przebieg nowych terapii opartych na lekach antybiotykowych i antywirusowych w sytuacji określonego zagrożenia. Możliwe będzie również precyzyjne przedstawianie zmian fizjologicznych u pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym, spowodowanym oparzeniami, urazami lub odbytym zabiegiem chirurgicznym. Będzie to pomocne w szacowaniu efektywności terapii farmakologicznej w różnych warunkach jej stosowania.

John Graf, główny inżynier odpowiedzialny za projekt w GE Global Research, podkreślił, że: "nowe oprogramowanie może również mieć ogromny wpływ na cały przemysł farmaceutyczny, dzięki możliwości szybszego opracowywania nowych lekarstw przy znacznie mniejszych kosztach". Warto dodać, że jednym z głównych czynników spowalniających proces tworzenia leków i zwiększających koszty tego typu przedsięwzięć jest brak informacji o skuteczności danego specyfiku przed rozpoczęciem testów na ludziach, a także w początkowej fazie badań klinicznych.