#Człowiek bez barier# wybrany

Już po raz piąty przyznano tytuł "Człowieka bez barier" - nagrodę w konkursie magazynu "Integracja" wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Zwyciężczynią jubileuszowej edycji konkursu została prof. Ewa Nowicka-Rusek. Po raz pierwszy przyznano także wyróżnienie specjalne, które otrzymała Jane Cordell - pierwsza sekretarz Ambasady Brytyjskiej w Warszawie. Z okazji piątego jubileuszu konkursu wydano również okolicznościowy album "Człowiek bez barier. Sylwetki laureatów konkursu 2003-2007" ze wstępem Małżonki Prezydenta RP Marii Kaczyńskiej, patrona honorowego konkursu, oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, patrona merytorycznego konkursu.

Tytuł "Człowiek bez barier" jest przyznawany osobie pełnoletniej, która mimo niepełnosprawności: odnosi sukcesy w biznesie, jest uznanym artystą, wybitnym sportowcem, liderem społeczności lokalnej, cenionym specjalistą lub znakomitym organizatorem. Celem konkursu jest nagradzanie osób, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych.

"Każda edycja Konkursu "Człowiek bez barier" cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Także w tym roku otrzymaliśmy ponad czterdzieści zgłoszeń osób, których dokonania budzą podziw i szacunek, stanowiąc najlepszy dowód na to, że niepełnosprawność nie oznacza bierności ani wycofania z życia społecznego czy zawodowego. Najlepszym tego przykładem są osiągnięcia tegorocznej laureatki - cenionej antropolog społecznej i wieloletniego wykładowcy akademickiego. Piąta edycja naszego konkursu to także doskonały czas na podsumowania, dlatego z tej okazji wydajemy publikację przedstawiającą sylwetki laureatów wszystkich edycji, która - jak mamy nadzieję - będzie inspiracją nie tylko dla osób niepełnosprawnych" - mówi Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Wyróżnienia w konkursie "Człowiek bez barier" 2007 otrzymali:

Nagroda główna

Prof. Ewa Lidia Nowicka-Rusek jest profesorem dr. hab. antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Socjologii i Antropologii) oraz kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej. Wykłada również w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 1994 r. jest członkinią Komitetu Nauk Etnologicznych. Pomimo iż nie widzi, nie przeszkadza jej to w pracy naukowej. Od lat prowadzi seminaria dotyczące problematyki kontaktów międzykulturowych i międzyetnicznych oraz akulturacji. Organizuje też badania terenowe, których jest aktywną uczestniczką - m.in. wśród Indian i rdzennych narodów syberyjskich. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za rozprawę doktorską i habilitacyjną (1970 r. i 1979 r.) oraz nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za podręcznik antropologii "Świat człowieka - świat kultury" (1992 r.).

Wyróżnienie specjalne

Jane Cordell - pierwsza sekretarz Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie. Jest osobą niesłyszącą, a w komunikowaniu z innymi pomagają jej anglojęzyczni lipspeakerzy. Swobodnie rozmawia także w języku polskim. W ambasadzie zajmuje się m.in. polityką zagraniczną, sprawami bezpieczeństwa, prawami człowieka i sprawami wewnętrznymi naszego kraju.

Wyróżnienia

Waldemar Cichoń - niewidomy rzeźbiarz pracujący w drewnie, kamieniu, ceramice i brązie. Autor zarówno kameralnych plakiet i statuetek, rzeźb gabinetowych, wystawienniczych, jak i projektów monumentalnych oraz instalacji i rzeźb w śniegu. Jego prace zdobyły wiele wyróżnień na całym świecie, m.in. w 1986 r. w Rovaniemi, Calgary (1988), Luela (1992), znajdują się w zbiorach prywatnych, muzealnych i państwowych.

Bogdan Dąsal - od 2001 r. pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych. Od wielu lat walczy o prawa osób niepełnosprawnych, zjednując ludzi uśmiechem i optymizmem. Założyciel i działacz krakowskich i warszawskich organizacji działających w środowisku osób niepełnosprawnych, m.in. Ogólnopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Współtwórca i przewodniczący Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych, aktywny sportowiec, wielokrotny uczestnik "Cracovia Maraton". Ukończył Akademię Ekonomiczną i Akademię Pedagogiczną w Krakowie. Porusza się na wózku inwalidzkim.

Anna Krupa - nauczycielka jęz. angielskiego w klasach I-VI w Katolickiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Czerwiennem i studentka Wyższej Szkoły Zarządzania - The Polish Open University w Krakowie, na kierunku zarządzanie biznesem. Od urodzenia nie ma rąk.

Radosław Pytlewski - artysta wykorzystujący różnorodne techniki malarskie. Inspiracją dla jego twórczości są prace Picassa i Matiesa. Autor 300 prac, które można oglądać w salach wystawowych Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie, gdzie mieszka. Choruje na encefalopatię wrodzoną.

Organizator konkursu:

Magazyn "Integracja" wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Jury konkursu:

Prof. Antonina Ostrowska - przewodnicząca, Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, Prezes PFRON Marian Leszczyński, Prezes Rowland Communications Agata Tyszkiewicz, aktorka Olga Bończyk, dziennikarz Michał Olszański oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski

Patroni konkursu:

Patronat honorowy - Maria Kaczyńska, Małżonka Prezydenta RP

Patronat merytoryczny - dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich

Patronat medialny:

Tygodnik "Przegląd", Portal www.ngo.pl, Portal www.niepelnosprawni.pl

Konkurs finansowany przez:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Współpraca:

Instytut Monitorowania Mediów, Rowland Communications, Gemius, Cadbury Wedel Sp. z o. o.

A. Blikle sp. z o.o.