Człowiek przegrywa z maszyną - Watson zwycięzcą Jeopardy!

Po trzydniowej batalii, Watson - komputer IBM'a - pokonał dwóch byłych mistrzów legendarnego, amerykańskiego teleturnieju Jeopardy! Maszyna pokazała, że komputer może pokonać człowieka w tego typu quizach, ale także to, że otwiera się zupełnie nowa możliwość interakcji na linii człowiek-maszyna.

W ostatniej części pojedynku Watson zebrał sumę ponad 77 000 dolarów, podczas gdy dwaj byli mistrzowie Brad Rutter i Ken Jennings mieli na kontach odpowiednio 21 600 i 24 000 dolarów. Watson zgarnął również nagrodę główną w postaci okrągłego miliona dolarów. IBM przekaże tę kwotę na cele charytatywne.

Jeopardy to legendarny amerykański teleturniej, w którym trzech uczestników odpowiada na pytania z różnych kategorii i o zróżnicowanym poziomie trudności. Na odpowiedź każdy z graczy ma 5 sekund.

Naukowcy z IBM spędzili cztery lata na budowaniu Watsona. Maszyna jest zdolna do wykonania 80 bilionów operacji w ciągu jednej sekundy. Napędza ją 2 800 procesorów i 16 TB pamięci operacyjnej.

Budowa tego typu superkomputera okazała się być jeszcze większym wyzwaniem niż stworzenie komputera grającego w szachy, który IBM skonstruował pod koniec lat 90-tych.

Komputer używa oprogramowania zwanego Apache Hadoop i Apache UIMA, które zajmują się analizowaniem nieustrukturyzowanych danych. Niezwykle istotne było też zastosowanie programu DeepQA, który według IBM, pozwala komputerowi rozumieć zdania konstruowane przez człowieka. Właśnie ten program odróżnia Watsona od zwykłej wyszukiwarki, która daje odpowiedzi na zasadzie haseł kluczowych, a nie zrozumienia problemu.

Wszystkie pytania były wczytywane Watsonowi w formie tekstowej. Maszyna nie korzysta z systemu rozpoznawania głosu. Na potrzeby tego pojedynku uniknięto pytań zawierających materiały audio i wideo. Jednak Watson udzielał swoich odpowiedzi płynnym, syntetycznym głosem.

Aby zbudować bazę informacji dla Watsona, naukowcy zgromadzili 200 milionów stron danych, które mieszczą się na 4 terabajtach przestrzeni dyskowej. Program najpierw szuka haseł zgodnych, a następnie wykorzystuje 6 milionów zasad logicznych, aby zdeterminować najlepszą odpowiedź. Kiedy komputer otrzymuje pytanie, automatycznie zaczyna je analizować, identyfikując nazwy, daty, położenia geograficzne i wiele innych danych. Urządzenie zwraca również uwagę na konstrukcję zdania i gramatykę, szukając wskazówek, które mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie.

Człowiek przegrywa z maszyną - Watson zwycięzcą Jeopardy!

Watson okazał się lepszy od dwóch dotychczasowych mistrzów Jeopardy!

Pierwszego wieczora pojedynku człowiek i maszyna szli łeb w łeb - Watson i Rutter zgromadzili po 5 000 dolarów, a Jennings 2 000. Drugiego wieczora przewaga komputera zaczęła się uwidaczniać: Watson miał ponad 35 000, Rutter 10 000 i Jennings niecałe 5 000.

Jednak maszyna nie jest bezbłędna. Watsonowi zdarzyło się popełnić parę zabawnych pomyłek. Zapytany o największe amerykańskie lotnisko nazwane po bohaterze II Wojny Światowej, odpowiedział "Toronto", nazwą miasta w Kanadzie.

IBM nie ma planów na pojedynek rewanżowy, ani tym bardziej na robienie drugiej wersji Watsona. Sama technologia ma znaleźć zastosowanie na innych przydatnych polach takich jak medycyna, gdzie komputer byłby świetnym pomocnikiem z racji swojej ogromnej wiedzy.

"Myślę, że Watson ma potencjał zmienienia sposobu w jaki ludzie dokonują interakcji z komputerem" - mówi Jennifer Chu-Carroll, inżynier IBM, pracująca przy projekcie. "Watson jest wielkim krokiem naprzód, pozwala ludziom na interakcję z komputerem zupełnie jakby był żywym stworzeniem. Watson nie daje Ci listy dokumentów do przejrzenia, tylko odpowiada wprost na zadane pytanie".