Człowiek versus klaster - kolejny szachowy pojedynek

Anglik Michael Adams będzie kolejnym arcymistrzem szachowym (po m.in. Garry Kasparowie i Władimirze Kramniku), który zmierzy się z superkomputerem. Przeciwnikiem Adamsa będzie Hydra - klaster złożony z 64 'pecetów', wyposażonych w procesory Xeon.

Michael Adams zmierzy się w pojedynku szachowym z komputerem Hydra.

Michael Adams zmierzy się w pojedynku szachowym z komputerem Hydra.

Adams jest w tej chwili najlepszym brytyjskim szachistą. Jego przeciwnikiem będzie superkomputer szachowy Hydra - czyli system klastrowy, zbudowany z 64 komputerów, wyposażonych w procesory Intel Xeon 3,06 GHz. Według jego twórców, potrafi on analizować 200 mln wariantów posunięć w jedną sekundę i przewidywać do 40 kolejnych ruchów.

Sześciorundowy pojedynek odbędzie się w dniach 21 - 26 czerwca. Walka prowadzona będzie przez Internet - człowiek będzie grał w londyńskim Wembley Centre, zaś maszyna zlokalizowana będzie w Abu Dhabi.

Warto przypomnieć, że czołowi światowi szachiści już kilkakrotnie mierzyli się z superkomputerami szachowymi - Garry Kasparow raz wygrał (z Deep Blue), dwa razy zremisował (z X3D Fritz i Deep Junior) i raz przegrał (w drugim pojedynku z Deep Blue), zaś Władimir Kramnik zremisował z maszyną Deep Fritz.

Więcej informacji:

http://www.hydrachess.com


Zobacz również