Czołówka OLAP

Według najnowszego raportu Business Intelligence w rankingu popularności systemów do analizy danych (OLAP) zaszły duże zmiany.

Systemy OLAP (Online Analytical Processing) są narzędziem programowym służącym do szybkiej analizy danych z różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Obecnie ok. 30 firm na świecie oferuje produkty spełniające wymogi OLAP. Rynek ten w ub.r. oceniono na 3 mld USD. Według oszacowań na rok 2000, sporządzonych przez firmę Business Intelligence, w ostatnich miesiącach zaszły duże zmiany w rankingu popularności tych systemów.

Czołowe miejsca w rankingu zajmują rozwiązania firm Hyperion Solutions i Cognos, utrzymujące od lat główną pozycję. Największy procentowy wzrost udziału w rynku (z 7,6% rynku w 1999 r. do 11,7% w roku 2000) narzędzi do analizy OLAP odnotował jednak Microsoft. Baza danych Microsoft SQL Server pokonała kolejnych dwóch konkurentów (Oracle oraz MicroStrategy) i zajmuje obecnie trzecie miejsce. Kolejne miejsca przypadły: Business Objects, Applix, PwC/Cartesis (Carat oraz CLIME) i IBM.

Microsoft zadebiutował na tym rynku zaledwie przed dwoma laty. Nie stworzył jednak oddzielnego narzędzia OLAP, ale wbudował jego funkcje w program do tworzenia i zarządzania bazami danych, z których to informacje są od razu analizowane. Microsoft podkreśla, iż najważniejszymi zaletami SQL Server 2000 są: wysoka skalowalność, zabezpieczenia danych i funkcjonalność oraz obsługa e-commerce.

Więcej informacji: www.olapreport.com/Market.htm.