Czterdziestokartkowe pióro

Logitech zaprezentował wczoraj produkt o nazwie Io - jest to cyfrowe pióro, które pozwala na ręczne zapisywanie notatek. Od "tradycyjnych" piór Io różni się tym, że notatki zapisywane są nie na papierze, lecz we wbudowanej pamięci.

Czterdziestokartkowe pióro

Producent zapewnia, że Io może zmagazynować do 40 stron pisma. Dane te można później przesłać np. do komputera PC - za pośrednictwem złącza USB. Notatki zapisywane są w postaci plików graficznych - można je potem np. wstawiać do dokumentów lub załączać do poczty elektronicznej.

Zasada działania Io jest prosta - w miejscu, w którym klasyczne pióra ma stalówkę, w Io umieszczono sensor optyczny, który podczas pisania od razu "czyta" notatki. Cyfrowego pióra nie wyposażono w mechanizm konwertujący ręczne notatki na pliki tekstowe - zdaniem przedstawicieli firmy klienci na razie nie potrzebują takich rozwiązań. Zrezygnowanie z wyposażania Io w oprogramowanie do rozpoznawania pisma pozwoliło również utrzymać cenę urządzenia na rozsądnym poziomie. Io ma kosztować ok. 200 USD - czyli połowę sumy, którą trzeba zapłacić za podobny CrossPad firmy A.T. Cross.