Czterech muszkieterów

Zamienienie mieszkania w salę kinową wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. W zamian możesz spodziewać się spełnienia większości swoich oczekiwań. Tylko czy za kwotę przekraczającą 10 000 zł każdy oczekuje tego samego od zestawu kolumn głośnikowych? Na pewno, nie. Na szczęście współczesne technologie umożliwiają osiąganie doskonałego dźwięku różnymi drogami.


Zamienienie mieszkania w salę kinową wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. W zamian możesz spodziewać się spełnienia większości swoich oczekiwań. Tylko czy za kwotę przekraczającą 10 000 zł każdy oczekuje tego samego od zestawu kolumn głośnikowych? Na pewno, nie. Na szczęście współczesne technologie umożliwiają osiąganie doskonałego dźwięku różnymi drogami.

Najbardziej typowym zestawem kolumn do kina domowego, który trafił do naszego testu, jest propozycja kanadyjskiego Paradigma. Jego czarne skrzynki mają wyjątkowe głośniki, opracowane prawdopodobnie przez zespół, w którym nie zabrakło geologa. Użyta bowiem do membran mika jest jednym z częściej występujących składników skorupy ziemskiej.

Z kolei brytyjska firma B&W oferuje nam kino bez subwoofera, ale za to wyposaża swoje głośniki przednie w aktywną sekcję basową, i przy okazji udowadnia, że kewlar nadaje się nie tylko do produkcji koców gaśniczych. Chociaż zaprezentowany dźwięk był wysokiej klasy, to od samego początku było słychać, że na powierzchni 25 m2 zestaw DM-600 S2 nie może pokazać w pełni swoich możliwości.

Jamo proponuje nam z grających w całym systemie aż 26 przetworników, a także jakość zgodną z certyfikatem THX. Przedtem jednak wszystkie kolumny musimy powiesić bezpośrednio na ścianach. Zwiastuje to koniec ery pomieszczeń zagraconych wielkimi nieporęcznymi skrzyniami.

"Srebrne" Monitory Audio zwracają uwagę grą z całkowicie metalowych membran. Niestety, test wykazał, że ze względu na swoją precyzję nie nadają się do niskobudżetowych systemów. Dość nietypowo umieszczono w nich otwór bass-refleksu. Znajduje się na samej górze tylnej ścianki, a zaraz pod nim widnieje podwójne gniazdo terminalu przyłączeniowego.

Która z tych tak zróżnicowanych technologii okaże się najlepsza i w jakich kategoriach? Czy będzie można to stwierdzić w sposób obiektywny? Każdy zestaw miał swój indywidualny charakter brzmienia. Aby jeszcze bardziej zainteresować i podsycić ciekawość, dodam, że jeden z nich zagrał w sposób najbardziej mi odpowiadający i właśnie on został zwycięzcą. Chciałbym jednak wszystkich zachęcić do dokładnego zapoznania się z naszym testem. Egzaminowane przez nas systemy zaprezentowały bowiem bardzo wysoki poziom dźwięku, satysfakcjonujący nawet najbardziej wyrafinowanych odbiorców.

Testowane zespoły to zaledwie próbka tego, co w chwili obecnej są w stanie zaproponować polscy dystrybutorzy. Zespoły głośnikowe z przedziału cenowego 9500-12 000 zł plasują się zazwyczaj dość wysoko w ogólnych rankingach, dlatego że właśnie tego typu kolumny są motorem stymulującym potencjalnego posiadacza do nabycia średniej bądź wysokiej klasy elektroniki. Wyjątkowa stylistyka, czasami zakrawająca na miano kosmicznej, to jedynie wstęp. Kropka nad "i" to nienaganne i soczyste brzmienie charakteryzujące się poprawnością zarówno w niskich, średnich, jak i wysokich zakresach. Każdy głośnik z tego przedziału cenowego bez wątpienia znajdzie zainteresowanego, który przed zakupem przetestuje go wykorzystując do tego celu swoją elektronikę, kable i płyty. Warto zatem wybrać się do profesjonalnego punktu sprzedaży, aby tam przekonać się o możliwościach brzmieniowych poszczególnych zespołów głośnikowych.

B&W DM-600 S2 - Brytyjska innowacja

Warto zwrócić uwagę na specjalnie wyprofilowany otwór bass-refleksu.

Warto zwrócić uwagę na specjalnie wyprofilowany otwór bass-refleksu.

Nietypowy aktywny moduł basowy w kolumnach B&W DM-600 S2 spowodował, że niskie tony wyraźnie odstają od reszty pasma.

Wolno stojące kolumny B&W model DM-605 S2 to zestawy wyposażone w aktywny moduł basowy. Oznacza to, że zamiast jednego, otrzymujemy tak naprawdę dwa subwoofery (po jednym na prawy i lewy kanał), zintegrowane w jednej obudowie z sekcją wysoko- i średniotonową. Głośniki są na stałe umieszczone na frontowych ściankach wykonanych z tworzywa sztucznego.

W kolumnach przednich pod przetwornikiem wysokotonowym znajduje się głośnik wykonany z kewlarowej plecionki, która została osadzona w odlewanym aluminiowym koszu o średnicy wewnętrznej 80 mm. Dwa celulozowe, 180-mm głośniki niskotonowe są zasilane z układu wzmacniacza, znajdującego się w środku kolumny. Na tylnej ściance jest metalowa płyta, na której są podwójne terminale przyłączeniowe, liniowe wejście i wyjście sygnału, radiator odprowadzający ciepło od tranzystorów wzmacniacza basowego oraz elementy regulacji, pozwalające ustawić głośność basu względem reszty pasma oraz jego charakterystykę częstotliwości. Na ścianie tylnej umieszczono również otwór bass-refleksu, którego wyprofilowane wyjście wymodelowano małymi wyżłobieniami, by zapobiegały turbulencjom przepływającego powietrza. Nieduży moduł centralny oparto na dwóch 130-mm głośnikach kewlarowych, pomiędzy którymi umieszczono kopułkę wysokotonową. Pod nim znajduje się specjalnie modelowany otwór bass-refleksu.Głośnik ten, jako jedyny w zestawie, jest ekranowany magnetycznie. Na tylnej ściance zamontowano podwójny terminal głośnikowy.