Czterech na trzech

Każdy chciałby mieć najszybszy procesor, najwydajniejszą kartę graficzną czy największy twardy dysk. Cztery opisane poniżej maszyny swoją wydajnością zadowolą największego malkontenta.

Każdy chciałby mieć najszybszy procesor, najwydajniejszą kartę graficzną czy największy twardy dysk. Cztery opisane poniżej maszyny swoją wydajnością zadowolą największego malkontenta.

SiSoftware Sandra 2003 CPU (Arithmetic Benchmark)

SiSoftware Sandra 2003 CPU (Arithmetic Benchmark)

Kolejna bariera w wyścigu gigaherców została przekroczona. Zakończony sukcesem atak przypuścił Intel, wprowadzając procesor Pentium 4 3,06 GHz z technologią hiperwątkowości (Hyper Threading). Jej istotą jest zdolność do wykonywania dwóch niezależnych wątków w tym samym czasie. System operacyjny i aplikacje widzą nowe Pentium 4 jako dwa samodzielne układy. To znacznie zwiększa wydajność pracy z kilkoma aplikacjami uruchamianymi jednocześnie.

Oczywiście natychmiast po premierze nowego procesora pojawiła się bogata oferta komputerów wyposażonych w nową jednostkę centralną. Są to maszyny przyszłościowe - bez problemu poradzą sobie z najbardziej wymagającymi grami i aplikacjami, które dopiero się pojawią w 2003 roku - np. "Doom 3".

Tandem marzeń

SiSoftware Sandra 2003 (Memory Bandwidth Benchmark)

SiSoftware Sandra 2003 (Memory Bandwidth Benchmark)

Szybki procesor Intela doskonale współpracuje z najwydajniejszym na świecie układem graficznym ATI Radon 9700. Oba urządzenia dotychczas nie mają sobie równych w tej klasie, a im wyższe stawia się im wymagania, tym wyraźniej rysuje się ich przewaga nad konkurencją. Warto jednak pamiętać, że mocną pozycją ATI już niedługo zachwieje układ graficzny znany na razie jako NV30, który lada moment wprowadzi do sprzedaży NVIDIA.

Relacje z odbywających się w listopadzie 2002 roku targów Comdex, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano układ NV30, potwierdzają, że ma wystarczający potencjał, aby zmieść konkurencję.

W najwydajniejszej wersji FX 5800 Ultra będzie współpracował z szybką pamięcią DDR II, taktowaną z częstotliwością 1 GHz (o 40 procent szybciej niż na kartach z Radeonem 9700, które i tak korzystają ze starszych modułów DDR). Wyższe jest również taktowanie procesora (500 MHz, ATI Radon 9700 - 325 MHz). Dodatkowo NV30, podobnie jak ATI Radon 9700, w pełni obsługuje funkcje zapisane w specyfikacji DirectX 9.0 (jednostki cieniowania wierzchołków i pikseli w wersji 2.0). W porównaniu do GeForce'a 4 podwojono również liczbę potoków renderujących (z 4 do 8). Jakby tego było mało, cena kart graficznych opartych na obu układach będzie porównywalna (jeśli karty oparte na układzie ATI nagle nie stanieją).

Ważne drobiazgi

3DMark2001 SE

3DMark2001 SE

Jeżeli do opisanego powyżej duetu dodasz takie drobiazgi, jak 512 - 1024 MB szybkiej pamięci operacyjnej, twardy dysk 80 GB o prędkości 7200 obr./min, płytę główną z chipsetem obsługującym hiperwątkowość (i850E, i845E, i845G - tylko stepping B, i845GE, i845PE, i845GV), to możesz śmiało przyjmować zakłady o to, czy jakakolwiek gra lub aplikacja jest w stanie sprawić, aby Twój komputer dostał zadyszki.

Oczywiście producenci, którzy dostarczyli komputery do testów, nie zapomnieli również o urządzeniach, które mogą się przydać w codziennym użytkowaniu, m.in. o napędzie optycznym (najlepiej szybka nagrywarka plus odtwarzacz DVD-ROM), karcie sieciowej i kontrolerze RAID, który jest pomocny, gdy zechcesz używać komputera jako serwera.

Niestety, za każdy z opisywanych komputerów trzeba słono zapłacić. Oznacza to, że żadnego z nich nie możemy polecić z czystym sumieniem, ponieważ w ciągu kilku najbliższych miesięcy stracą najbardziej na wartości. W połowie 2003 roku opisywane konfiguracje będą dużo tańsze, ale wtedy nie będą to już komputery marzeń.

Co i jak testowaliśmy

Codecreatures Benchmark Pro

Codecreatures Benchmark Pro

Przetestowaliśmy cztery komputery wyposażone w procesor Intela o taktowaniu powyżej 3 GHz. Trzy komputery (JTT Adax Adax Bravo W3060X40, Geo-PC Power4U, Optimus Young DP 600) dysponowały najnowszym procesorem Intel Pentium 4 3,06 GHz. W czwartym zestawie, Procomp Fenix 3050+, zamontowano procesor Intel Pentium 4 2,8 GHz, przetaktowany do prędkości 3,04 GHz. Do mierzenia wydajności wykorzystaliśmy trzy programy: SiSoftware Sandra 2003, 3DMark2001 SE, Codecreatures Benchmark Pro.

JTT Adax Bravo W3060X40

Wszechstronny komputer o wysokiej wydajności i rozbudowanym wyposażeniu.

Ciemny kolor obudowy robi duże wrażenie. Producent do zestawu dołącza również klawiaturę BTC Multimedia Keyboard 9110 oraz mysz optyczną Logitech, utrzymane w tej samej kolorystyce, co pozwala zachować spójną stylistykę.

O prawdziwej mocy stanowi jednak to, co ukryte jest wewnątrz - nowinki techniczne, o jakich ostatnio było głośno. Sercem zestawu jest najnowszy procesor Intel Pentium 4 3,06 GHz, wykorzystujący technologię hiperwątkowości. Dodatkowym atutem jest płyta główna Gigabyte GA-8PE667 Ultra, wyposażona w nowy chipset i845PE, obsługujący technologię hiperwątkowości. Warto dodać, że ten model płyty głównej zajął w naszym rankingu produktów roku wysoką, trzecią pozycję.

Zastosowanie chipsetu i845PE zaowocowało również pełną zgodnością z nowym typem pamięci DDR-SDRAM PC2700, które pracują z rzeczywistym taktowaniem 166 MHz i efektywnym 333 MHz. W taki właśnie moduł pamięci, o wielkości 512 MB, wyposażony jest opisywany komputer, dzięki czemu można od razu w pełni wykorzystać chipset. Kolejną mocną stroną zestawu jest karta graficzna Gigabyte Maya II, której sercem jest układ graficzny ATI Radon 9700, dobrze znany wszystkim miłośnikom gier z bardzo wysokiej wydajności. Wyposażona jest w 128 MB pamięci DDR-SDRAM. Niestety, nie można jej potencjału wykorzystać w pełni, ponieważ chipset pozwala na pracę magistrali AGP tylko w trybie AGP x4, a karta przystosowana jest do trybu AGP x8. Mayę II wyposażono w dwa wyjścia VGA, wyjście DVI oraz TV-Out. Aby korzystać z dwóch monitorów, trzeba zastosować przejściówkę DVI na VGA.

Wysoka wydajność komputera idzie w parze z jego rozbudowanymi możliwościami. Dzięki napędowi DVD-ROM (SAMSUNG SD-616T) o prędkości 16x/48x oraz wyjściu TV-Out można oglądać ulubione filmy DVD na ekranie telewizora. Szybkie archiwizowanie danych na nośnikach optycznych zapewni napęd CD-R/RW Samsung SW-240B o prędkości 40x/12x/40x.

Do dyspozycji jest również potrafiący pracować w dwóch trybach (obsługuje poziom zero i jeden) kontroler RAID Promise (ATA 133).

Procomp Fenix 3050+

Szybki komputer, pracujący na granicy swoich możliwości.

Procomp Fenix 3050+ nie korzysta z nowego procesora Intel Pentium 4 3,06 GHz, lecz z Pentium 4 2,8GHz, który został przetaktowany do prędkości 3 GHz. Pomimo taktowania identycznego jak u konkurentów, układ nie wykorzystuje hiperwątkowości. Dlatego wszystkie operacje wykonywane są jednowątkowo, co spowodowało gorsze wyniki w teście SiSoftware Sandra 2003 CPU Arithmetic Benchmark.

Dużą wydajność przetwarzania grafiki 3D zapewnia karta graficzna HiS Excalibur, (najwyższe noty w ocenie wydajności w teście kart graficznych PC World 12/2002, artykuł "Zamach na cesarza"). Podobnie jak w zestawie Komputronik Geo-PC Power4U, zainstalowano tu 1024 MB pamięci RDRAM PC1066 o efektywnym taktowaniu 1066 MHz (rzeczywiste 533 MHz) oraz płytę główną wyposażoną w chipset Intela i850e (Asus P4T533-C). Dodatkowo do dyspozycji masz szybką nagrywarkę LG GCE-8480B (48x/12x/48x), pojemny twardy dysk (120 GB) Seagate ST3120023A o prędkości 7200 obr./min oraz napęd DVD-ROM LG GDR8161B (16x/48x).