Czterordzeniowe procesory Core i7 dla notebooków

Na stronach HP i Dell pojawiły się informacje o nowych konfiguracjach notebooków tych firm z procesorami czterordzeniowymi Core i7. Intel jeszcze nie zapowiedział oficjalnie tych układów.

PC World Testy - procesory AMD i Intel

Informacje o nowych mobilnych CPU Intela z rodziny Core i7, wyposażonych w cztery rdzenie - Core i7-840QM i Core i7-740QM - znalazły się w dostępnej na stronie internetowej HP instrukcji obsługi notebooków z serii Envy 17.

Zobacz również:

  • Intel Alder Lake T - ujawniono całą linię
  • ONEXPLAYER – nadchodzi następca Nintendo Switcha?
  • Superokazje w RTV Euro AGD: elektronika nawet 33% taniej

Wcześniej informacje o procesorach można było znaleźć na witrynie Della, gdzie figurowały jako opcje konfiguracji notebooków Studio 15 (strona ta wciąż jest dostępna w cache wyszukiwarki Google).

Core i7-840QM to układ o częstotliwości taktowania 1,86 GHz i pamięci podręcznej 8 MB. Procesor obsługuje technologię TurboBoost, pozwalającą w razie potrzeby zwiększyć szybkość pracy do 3,2 GHz.

Core i7-740QM pracuje z częstotliwością 1, 73 GHz (z TurboBoost - 2,93 GHz), a pojemność jego pamięci podręcznej to 6 MB.

Procesory wykonane są w 32-nanometrowym procesie produkcyjnym.

W styczniu 2010 r. Intel zaprezentował serie procesorów Core i3, i5 i i7 dla notebooków - były to jednak jednostki dwurdzeniowe; o CPU z czterema rdzeniami nie było wówczas mowy. Firma produkuje obecnie mobilne procesory typu "quad-core", są to jednak układy Core 2 Quad, wykonane w starszym procesie wytwórczym (45 nm).