Czterordzeniowe telefony w 2012 roku

Na początku roku 2011 rewolucją były procesory dwurdzeniowe. Świat technologii zmienia się jednak bardzo szybko i dziś jest to standard. Co nas czeka w przyszłym roku? Wygląda na to, że dodatkowe dwa rdzenie, które pozwolą na zapewnienie lepszej wielozadaniowości w telefonach.

Tegra 3

W styczniu 2011 roku pojawił się pierwszy dwurdzeniowy smartfon LG Optimus 2X. Teraz dwa rdzenie w smartfonach wysokiej klasy stały się standardem. W przyszłym roku możemy obserwować podobną sytuację, ale tym razem liczba rdzeni w procesorach wzrośnie do czterech. Sprawdźmy, co to oznacza dla użytkowników i kiedy pojawią się pierwsze smartfony wyposażone w takie procesory?

Nvidia jako pierwsza wprowadziła dwa rdzenie w smartfonie LG Optimus 2X (układ Tegra 2) i cztery rdzenie w tablecie Asus Eee Pad Transformer Prime (układ Tegra 3). Firma mówi teraz, że pracuje z różnymi producentami nad przygotowaniem smartfonów z czterema rdzeniami i dodaje, że trafią one na rynek w pierwszym kwartale 2012 roku.

Kto pracuje nad czterema rdzeniami?

Informowaliśmy niedawno, że pierwszym smartfonem z Tegrą 3 może być HTC Edge. Nie jest to jednak oficjalne doniesienie i rzeczywistość może okazać się inna. Nad czterordzeniowymi procesorami dla telefonów pracuje też Qualcomm, który stworzył czterordzeniowy układ APQ064 należący do linii produktów Snapdragon S4. Raj Talluri z Qualcomma mówi, że pierwsze smartfony z tym chipem pojawią się w sezonie wakacyjnym roku 2012.

Nad wielordzeniowymi procesorami OMAP 5 pracuje Texas Instruments. Samsung przygotowuje natomiast dwurdzeniowy układ ARM Cortex-A15 z linii Exynos. Wymienione firmy twierdzą, że ich układy będą równie wydajne, jak czterordzeniowe od Qualcomma i Nvidii.

Im więcej rdzeni tym lepiej?

Według Nvidii ilość rdzeni jest decydującym czynnikim. Cztery rdzenie mają znacznie zwiększać wydajność wielozadaniowości. Nic Stam z Nvidii uważa, że telefony będą oferowały wydajność znaną z pecetów i dla niektórych staną się głównymi komputerami. Podobnie wypowiada się Raj Talluri z Qualcomma.

Oznacza to szybszą pracę aplikacji i gier obsługujących wielowątkowość. Z drugiej strony, pełne wykorzystanie czterech rdzeni wymaga odpowiednio przygotowanych aplikacji. Przykład tabletu Transformer Prime pokazuje jednak, że cztery rdzenie mogą zapewniać naprawdę imponującą moc obliczeniową.

Co z baterią?

Według Nvidii, Tegra 3 jest bardziej energooszczędna od dwu i jednordzeniowych procesorów. Ma na to wpływać podział procesów na kilka rdzeni oraz dodatkowy piąty rdzeń towarzyszący, który zajmuje się zadaniami nie wymagającymi wysokiej częstotliwości np. przy aktywnym stanie czuwania, odtwarzaniu muzyki i filmów.

Talluri z Qualcomma tłumaczy, że czterordzeniowe procesory mogą pracować jednocześnie przy różnych częstotliwościach taktowania i różnym napięciu. Procesor dostosuje się do poziomu skomplikowania zadania i będzie bardziej energooszczędny. Więcej o czterordzeniowych smartfonach powinniśmy wiedzieć po targach CES i MWC na początku 2012 roku.

Zapraszamy także do zapoznania się z rankingami najlepszych smartfonów 2011 roku oraz najlepszych tanich smartfonów na rynku.