Czterordzeniowy Core i7 przegrywa z GeForce GTX 280

Wydajność karty graficznej Nvidia GeForce GTX 280 w zakresie przetwarzania równoległego jest 2,5 - a w niektórych okolicznościach 14 razy - wyższa, niż możliwości czterordzeniowego procesora Intel Core i7 960. Według naukowców Intela to dobry wynik.

Grupa badaczy z koncernu Intel zaprezentowała analizę "Debunking the 100x GPU vs. CPU myth: An evaluation of throughput computing on CPU and GPU".

Tytuł pracy sugeruje, że naukowcy postanowili rozprawić się z "mitem" olbrzymiej przewagi kart graficznych nad procesorami w zakresie obliczeń równoległych. Badacze podjęli próbę obalenia tezy, że wydajność przetwarzania równoległego intelowskich CPU bywa 100 razy niższa niż wydajność GPU Nvidii w tych samych zadaniach.

Zobacz również:

  • Premiera Nvidia RTX 3080 Ti opóźniona do lutego - RTX 3060 w styczniu

Badacze w oparciu o przeprowadzone testy doszli do wniosku, że co prawda karty graficzne lepiej niż procesory radzą sobie z obsługą dużej liczby zadań jednocześnie, ale ich przewaga nie jest aż tak duża (wydajność GeForce GTX280 jest od 2,5 do 14 razy większa niż procesora Intel Core i7 960).

Nvidia: szału nie ma

Na ogłoszenie wspomnianych wyników zareagował Andy Keane z Nvidii, szef działu obliczeń wykorzystujących procesory graficzne. Keane ironizuje na łamach bloga: "To rzadki dzień w świecie technologii, gdy firma, z którą konkurujesz, deklaruje na ważnej konferencji, że twoja technologia jest tylko 14 razy szybsza niż jej" [naukowcy Intela przedstawili raport na Międzynarodowym Sympozjum Architektury Komputerowej we francuskim Saint-Malo - red.].

Potem jednak, już w poważniejszym tonie, krytycznie ocenia wyniki badań Intela. Wskazuje m.in. na nieujawnioną metodologię testów (nie wiemy, jakich aplikacji użyto w testach oraz w jaki sposób porównywano wydajność obliczeń). "Wierzymy, że kody, których użyto do testów karty GTX 280, nie zostały zoptymalizowane pod kątem GPU" - dodaje Keane.

Na koniec menedżer Nvidii podaje przykłady zastosowań technologii firmy u jej partnerów, którzy dzięki optymalizacji oprogramowania osiągnęli rezultaty znacznie wyższe niż 100-krotny wzrost wydajności obliczeń przy użyciu GPU.

Dlaczego analitycy Intela wybrali do porównania kartę Nvidii sprzed dwóch lat? Być może dlatego, że premierze tego produktu towarzyszyła kampania marketingowa Nvidii, podkreślająca zalety technologii CUDA i głosząca ponad 100-krotny wzrost wydajności w niektórych zadaniach obliczeniowych przy użyciu GPU.

Szkoda, że do porównania z najszybszym obecnie procesorem w ofercie Intela - Intel Core i7 960 nie zestawiono którejś z najnowszych kart bazujących na architekturze Fermi - np. topowego GeForce GTX480 z 480 rdzeniami CUDA.