Czterowarstwowe DVD - nowy gracz w sektorze HD?

Brytyjska firma New Medium Enterprises (NME) zaprezentowała nowy typ nośników optycznych, stworzony na podstawie standardu DVD. Płyty HD VMD (Versatile Multilayer Disc) wykorzystują technologię czerwonego lasera i mogą zmagazynować 20 GB danych.

O technologiach opracowanych przez NME głośno było już od kilkunastu miesięcy - przedstawiciele firmy mówią jednak, iż teraz są już gotowi do rynkowej premiery swoich produktów. NME rozpoczęła już dostarczanie pierwszych egzemplarzy płyt do partnerów na całym świecie (w 12 regionach świata).

Nowy format bazuje na standardzie DVD - podobnie jak on wykorzystuje technologię czerwonego lasera (w przeciwieństwie do HD DVD i Blu-ray, wykorzystujących niebieski laser). Osiągnięcie pojemności nośnika sięgającej 20 GB możliwe jest dzięki zastosowaniu czterowarstwowych, dwustronnych płyt - na każdej warstwie (po dwie na stronę) zapisać można 5 GB danych. Przedstawiciele NME mówią, iż pojemność ta jest wystarczającą do zapisania typowego filmu w rozdzielczości HD.

Co więcej, technologia opracowana przez NME ma pozwolić w przyszłości na produkowanie wielowarstwowych nośników o maksymalnej pojemności 200 GB (aczkolwiek do tego niezbędne będzie zastosowanie niebieskiego lasera).

Niestety, wbrew wcześniejszym plotkom, do odtwarzania nowych płyt potrzebne będą zupełnie nowe odtwarzacze (wcześniej pojawiały się doniesienia, jakoby płyty VMD mogły być obsługiwane przez zwykłe odtwarzacze DVD). Przedstawiciele NME zwracają jednak uwagę, iż cena takiego odtwarzacza będzie zdecydowanie niższa od cen odtwarzaczy HD DVD i Blu-ray (pierwsze dwa urządzenia obsługujące płyty HD VMD maja trafić do sklepów w drugim kwartale 2007 - będą one kosztowały, odpowiednio, 200 i 250 USD).