Cztery asy Epsona

Kolorowe drukarki atramentowe Epsona nieraz zwyciężały w naszych rankingach. Cztery nowe modele z serii Stylus Color x60 wskazują, że firma może wkrótce ponownie sięgnąć po laury.


Kolorowe drukarki atramentowe Epsona nieraz zwyciężały w naszych rankingach. Cztery nowe modele z serii Stylus Color x60 wskazują, że firma może wkrótce ponownie sięgnąć po laury.

Cztery asy Epsona
Wszystko to zasługa technologii wydruku, jaką opracował Epson. W typowych rozwiązaniach atrament jest podgrzewany w głowicy, a następnie "wypluwany" pod dużym ciśnieniem na papier. Obraz tworzą tzw. półtony - maleńkie krople atramentu w czterech kolorach, układane na papierze w odpowiedni wzór, tzw. raster. Przy oglądaniu wydruku z pewnej odległości powstaje złudzenie milionów barw.

Na jakość takiego wydruku wpływa wiele czynników, np. wielkość i kształt kropli, właściwości atramentu, rodzaj podłoża, a także - a może nawet przede wszystkim - właściwy sposób "budowania" kolorów z czterech składowych. To ostatnie należy do sterownika drukarki.

Piezoelektryczne pompki

Cztery asy Epsona
Epson w swych głowicach stosuje technologię piezoelektryczną. Polega ona na tym, że głowice wyposażone są w miniaturowe pompki atramentu sterowane elementem wykonanym z wielu warstw kryształków piezo. Kryształki pod wpływem impulsów napięcia elektrycznego wydłużają się, by zaraz wrócić do stanu początkowego. Proces jest na tyle szybki, że impulsy mogą być podawane z częstotliwością 20 tysięcy na sekundę. Atramentu nie trzeba podgrzewać, więc krople szybciej wysychają na papierze. Są poza tym wystrzeliwane pod takim ciśnieniem, iż ruch głowicy nie zakłóca trajektorii ich lotu.

Cztery asy Epsona
Technologia piezo - wraz ze sterownikami przygotowującymi właściwe półtony, atramentami i papierem odpowiedniej jakości - to system właściwej reprodukcji obrazu, zwany przez Epsona Picture Perfect Imaging System. Jest on wspomagany usprawnieniami w rodzaju technologii zmiennej wielkości kropli (mniejsze krople umożliwiają wydruk dokładniejszego rastra, a więc wierniejsze odtworzenie koloru).

Pełna gama

Cztery asy Epsona
Dzięki zastosowaniu technologii piezoelektrycznej drukarki z nowej serii Stylus Color x60 pozwalają na wydruk grafiki w maksymalnej rozdzielczości na zwykłym papierze. Poszczególne modele różnią się jednak szybkością pracy i jakością druku.

Podstawowy model, Stylus Color 460, umożliwia wydruk z maksymalną rozdzielczością 720 na 720 dpi z szybkością 4 stron tekstu mono lub 2,5 strony tekstu wielokolorowego na minutę. Strona A4 z grafiką 720x720 dpi, według danych producenta, drukuje się, 6,5 minuty.

Cztery asy Epsona
Drukarka Stylus Color 660 ma wyższy poziom, oferując maksymalną rozdzielczość 1440 na 720 dpi. Jest też szybsza w druku tekstu (mono Đ 5 stron na minutę, kolor - 3,5 strony na minutę) oraz grafiki (wydrukowanie strony A4 z grafiką 720x720 dpi trwa 4,5 minuty).

Stylus Color 760 i 860 co prawda nie zapewniają już wyższej rozdzielczości niż model 660, ale dzięki zastosowaniu technologii zmiennej wielkości kropli jakość obrazu jeszcze bardziej się poprawia. Stylus Color 760 drukuje tekst mono i kolorowy z szybkością 7 stron na minutę, a na wydruk grafiki A4 720x720 potrzebuje 3 minut. Dla modelu 860 wskaźniki te wynoszą odpowiednio 9,5 strony oraz 2 minuty 40 sekund.

Cicho i uniwersalnie

Epson zmienił konstrukcję obudowy Stylus Color 760 i 860, by zmniejszyć hałas powodowany przez urządzenie. Mimo szybszej pracy drukarki te są cichsze od modeli 460 (o 3 dB) i 660 (o 5 dB).

Stylus Color 760 i 860 oprócz standardowego gniazda Centronics wyposażone są w port USB, tak więc dają użytkownikowi Windows 98 pełną funkcjonalność Plug and Play i możliwość podłączania do komputera iMac.

Wszystkie drukarki z serii x60 mają sterowniki do Windows 3.x, 95, 98, NT 4.0, a nawet 2000.