Cztery studia wybrały HD-DVD

Koncern Toshiba oficjalnie potwierdził dziś, że cztery amerykańskie koncerny filmowe - Paramount Pictures, Universal Pictures, Warner Bros oraz New Line Cinema - będą wydawały swoje filmy na płytach HD-DVD.

Pierwsze doniesienia, sugerujące, iż Toshiba prowadzi rozmowy z koncernami Warner Bros, Universal oraz Paramount, pojawiły się pod koniec października - artykuł na ten temat pojawił się w magazynie BusinessWeek. Wtedy jednak wszyscy zainteresowani - zarówno Toshiba, jak i wytwórnie - odmówili skomentowania tych informacji.

Teraz koncern Toshiba oficjalnie poinformował o zakończeniu negocjacji z koncernami. Okazało się, że Toshiba prowadziła rozmowy w tej sprawie nie z trzema, lecz z czterema firmami - Paramount Pictures, Universal Pictures, Warner Bros oraz New Line Cinema. Wszystkie one zamierzają w przyszłości wydawać swoje filmy na nośnikach HD-DVD.

HD-DVD jest jednym z dwóch formatów, pretendujących do miana 'następcy DVD' - drugim jest wspierany przez konsorcjum firm pod przewodnictwem Sony (Blu-Ray Disc Association - BDA) format Blu-Ray. Jeszcze do niedawna wydawało się, że zdecydowanym tryumfatorem w tym starciu będzie właśnie Blu-Ray - m.in. dlatego, że BDA udało się przekonać do nowego formatu studia filmowe 20th Century Fox, Sony Pictures/Columbia TriStar oraz MGM. Co więcej, na rynek trafiły już pierwsze odtwarzacze i nagrywarki Blu-Ray (na razie dostępne są jedynie w Japonii), zaś koncern Sony zapowiedział, że wsparcie dla formatu Blu-Ray zostanie zaimplementowane do konsoli PlayStation3.

Gdy wynik 'wojny formatów' wydawał się przesądzony, do kontrataku przystąpili autorzy HD-DVD - Toshiba oraz NEC. Najpierw firmom udało się uzyskać oficjalne zaakceptowanie ich formatu przez organizację DVD Forum, później Toshiba rozpoczęła rozmowy z Microsoftem w sprawie wyposażenia w obsługę HD-DVD konsoli X-Box2. W połowie października NEC i Toshiba (a także koncern JVC, który w ostatniej chwili dołączył do obozu HD-DVD) oficjalnie zapowiedziały również wprowadzenie na rynek w 2005 r. odtwarzaczy i nagrywarek HD-DVD (zarówno stacjonarnych, jak i przeznaczonych do montażu w komputerach PC).

Na jednostronnej płycie Blu-Ray można zapisać do 25 GB danych, nośniki HD-DVD mają oferować pojemność większą o ok. 5 GB.


Zobacz również