Cztery zawody IT, które dadzą pewną pracę w kolejnych latach

Każdy chce mieć dobrą, dochodową pracę. A jeżeli mówimy o IT, tutaj rynek zmienia się dość dynamicznie, da się jednak przewidzieć pewne trendy i wskazać, jake zawody będą miały wzięcie w kolejnych latach.

Wytypowali je eksperci Global Knowledge, firmy zajmującej się szkoleniami biznesowymi oraz IT w skali globalnej. Oferuje ona ponad 1200 różnego rodzaju szkoleń - zaczynając od technologii VMware i Cisco, kończąc na "leadership development". Michael Fox, który zaprezentował zestawienie, wymienia cztery czynniki zmieniające świat - usługi chmury, duże ilości danych, bezpieczeństwo oraz mobilność. Tytułowe zawody są ściśle z nimi związane, a zapotrzebowanie na takich specjalistów właśnie z nich wynika.

1. Data scientist - przedstawiciele tej profesji muszą wykazywać wszechstronne umiejętności poruszania się w niespójnych, różnorodnych zbiorach danych. Aktualnie ludzkość w ciągu dwóch dni wytwarza więcej danych niż od początku cywilizacji po 2003 rok, więc ktoś musi zająć się ich porządkowaniem. Choć algorytmy i mechanizmy znacznie ułatwiają tego typu prace, nie można im tak do końca zaufać, więc "czynnik ludzki" jest niezbędny. Jak się szacuje, w ciągu tygodnia na świecie pojawia się ok. 3 tysiące ofert pracy dla data scientist - A ludzkość wcale nie wykazuje tendencji do zmniejszenia ilości produkowanych danych.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida
  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [15.10.2021]

2. Architekt IT - na temat tego, kim jest taki człowiek, możecie przeczytać ciekawy artykuł tutaj. Jako że sieć jest obecnie niemal wszędzie, potrzeba przedstawicieli tego typu specjalizacji jest mało zaskakująca.

Cztery zawody IT, które dadzą pewną pracę w kolejnych latach

3. Deweloper aplikacji mobilnych - tu także zaskoczenia nie ma. Liczba urządzeń mobilnych jest już ogromna, a będzie ich jeszcze więcej - wystarczy choćby sprawdzić ile newsów tygodniowo poświęcamy zapowiedziom nowych, ciekawych smartfonów. Twórcy gier i programów mają w związku z tym mnóstwo pracy, zarówno pod sztandarem mniejszych i większych firm, jak też i działając niezależnie.

4. Analityk ds bezpieczeństwa - zważywszy na fakt, że od początku roku zdarzyło się kilka olbrzymich wycieków danych oraz dziesiątki mniejszych włamań, bezpieczeństwo informacji jest coraz bardziej istotne. Dlatego też w cenie będą nie tylko ludzie wiedzący, jakie rodzaje zabezpieczeń postawić, aby nie doszło do włamania, ale także osoby potrafiące wskazać słabe punkty w już istniejących oraz wyśledzić źródła hakerskich ataki.

Jeśli więc któryś z naszych czytelników ma zamiar pracować w sektorze IT, może warto przemyśleć jedną z powyższych specjalizacji?