Cztery zawody IT, które dadzą pewną pracę w kolejnych latach

Każdy chce mieć dobrą, dochodową pracę. A jeżeli mówimy o IT, tutaj rynek zmienia się dość dynamicznie, da się jednak przewidzieć pewne trendy i wskazać, jake zawody będą miały wzięcie w kolejnych latach.

Wytypowali je eksperci Global Knowledge, firmy zajmującej się szkoleniami biznesowymi oraz IT w skali globalnej. Oferuje ona ponad 1200 różnego rodzaju szkoleń - zaczynając od technologii VMware i Cisco, kończąc na "leadership development". Michael Fox, który zaprezentował zestawienie, wymienia cztery czynniki zmieniające świat - usługi chmury, duże ilości danych, bezpieczeństwo oraz mobilność. Tytułowe zawody są ściśle z nimi związane, a zapotrzebowanie na takich specjalistów właśnie z nich wynika.

1. Data scientist - przedstawiciele tej profesji muszą wykazywać wszechstronne umiejętności poruszania się w niespójnych, różnorodnych zbiorach danych. Aktualnie ludzkość w ciągu dwóch dni wytwarza więcej danych niż od początku cywilizacji po 2003 rok, więc ktoś musi zająć się ich porządkowaniem. Choć algorytmy i mechanizmy znacznie ułatwiają tego typu prace, nie można im tak do końca zaufać, więc "czynnik ludzki" jest niezbędny. Jak się szacuje, w ciągu tygodnia na świecie pojawia się ok. 3 tysiące ofert pracy dla data scientist - A ludzkość wcale nie wykazuje tendencji do zmniejszenia ilości produkowanych danych.

2. Architekt IT - na temat tego, kim jest taki człowiek, możecie przeczytać ciekawy artykuł tutaj. Jako że sieć jest obecnie niemal wszędzie, potrzeba przedstawicieli tego typu specjalizacji jest mało zaskakująca.

3. Deweloper aplikacji mobilnych - tu także zaskoczenia nie ma. Liczba urządzeń mobilnych jest już ogromna, a będzie ich jeszcze więcej - wystarczy choćby sprawdzić ile newsów tygodniowo poświęcamy zapowiedziom nowych, ciekawych smartfonów. Twórcy gier i programów mają w związku z tym mnóstwo pracy, zarówno pod sztandarem mniejszych i większych firm, jak też i działając niezależnie.

4. Analityk ds bezpieczeństwa - zważywszy na fakt, że od początku roku zdarzyło się kilka olbrzymich wycieków danych oraz dziesiątki mniejszych włamań, bezpieczeństwo informacji jest coraz bardziej istotne. Dlatego też w cenie będą nie tylko ludzie wiedzący, jakie rodzaje zabezpieczeń postawić, aby nie doszło do włamania, ale także osoby potrafiące wskazać słabe punkty w już istniejących oraz wyśledzić źródła hakerskich ataki.

Jeśli więc któryś z naszych czytelników ma zamiar pracować w sektorze IT, może warto przemyśleć jedną z powyższych specjalizacji?