Czterysta czterystu nierówne

Liczba 400 odnosząca się do częstotliwości zegara w procesorze wbrew pozorom może mieć różne znaczenia w różnym kontekście...

Liczba 400 odnosząca się do częstotliwości zegara w procesorze wbrew pozorom może mieć różne znaczenia w różnym kontekście.

Jest tak przynajmniej w przypadku najnowszych procesorów Intela do notebooków.

Czterysta czterystu nierówne

Od lewej: NEC Versa SX, Compaq Prosignia Notebook 165, Micron TransPort Trek2.

Przetestowaliśmy dwa pierwsze notebooki wyposażone w nowy procesor Pentium II 400 MHz i jeden z układem Celeron 400 MHz. Dwa z procesorem PII 400 - NEC Versa SX i Compaq Prosignia Notebook 165 - są trochę szybsze od przeciętnego notebooka z PII 366, lecz kosztują 1200-2000 złotych więcej.

Nowy Celeron 400 to zupełnie inna historia. Jedyny testowany przez nas notebook z tym procesorem, Micron TransPort Trek2 uzyskał wyniki zbliżone do Pentium II 366, ale kosztuje 2499 dolarów w USA, około 200 USD mniej od podobnie skonfigurowanego Microna Trek2 z PII 366. Może się okazać, że podobne różnice wystąpią także w notebookach z Celeronem 400 innych producentów, co wynika z polityki marketingowej Intela.

Czterysta czterystu nierówne

Notebooki - raport z testów

Jedna z wersji przenośnego PII 400 będzie pierwszym układem x86 do notebooków wykonanym w procesie technologicznym produkcji elementów tranzystorowych o grubości 0,18 mikrona. Pozostałe odmiany będą budowane na podstawie większych elementów mających 0,25 mikrona. Bardziej upakowane procesory 0,18 mikrona powinny pobierać mniej mocy i wytwarzać mniej ciepła. Mimo to wiele notebooków z PII 400, jak oba testowane przez nas modele, będzie miało procesory 0,25 mikrona. W naszych testach te notebooki wyposażone w ekran 14,1 cala pracują na baterii od 2 do 2,5h. Technologia mniejszej mocy ma odegrać bardzo istotną rolę w przyszłej generacji notebooków z Pentium III, która pojawi się pod koniec roku. Zdaniem rzecznika Intela, proces technologiczny 0,18 mikrona pozwoli notebookom z procesorem PIII zaoferować ten sam czas pracy na bateriach - od 2 do 3 godzin - co w obecnych komputerach z PII. Procesory Celeron przejdą na technologię 0,18 mikrona w roku 2000.

Procesory są jednak tylko częścią opowieści. Notebook 400 NEC Versa SX jest cieńszy, lżejszy, szybszy i droższy, ma obudowę grubości 3,3 cm, waży 2,2 kilograma i jest wyposażony w kieszeń modułową, która pomieści wiele dodatkowych opcji. Jest to również jedyny komputer przenośny z całej trójki z napędem DVD-ROM. Lecz pomimo tego, że Versa SX był lepszy od Compaqa Prosignia Notebook 165, jego wynik 192 punktów w teście PC WorldBench jest tylko o 3 procent lepszy od średniego wyniku notebooków z Pentium II 366 z 64 MB RAM, zaś Versa ma tylko 1-procentową przewagę nad najszybszym procesorem PII 366 z listy, komputerem Dell Inspiron 7000 A366LT. Różnice te mieszczą się znacznie poniżej 10-procentowego progu, który daje zauważalną poprawę w codziennych zastosowaniach.

Compaq Prosignia Notebook 165, który ma zastępować komputer stacjonarny, wypadł ciut słabiej od średniej PII 366, uzyskując wynik PC WorldBench równy 183. Compaq potwierdził, że niektóre z zainstalowanych fabrycznie programów mogły niekorzystnie wpłynąć na wydajność i w rezultacie obniżyć wynik PC WorldBench (do komputera dołączone jest specjalne oprogramowanie zarządzające systemem). Cena 2699 dolarów w USA nie jest szczególnie wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę zestaw oferowanych funkcji, ale wybierając model z PII 366, można zaoszczędzić trochę pieniędzy.