Czujniki Samsunga - takie małe, a takie duże

Południowokoreański koncern poinformował, że udało mu się opracować miniaturowy czujnik CMOS o rozdzielczości 5 megapikseli, do zastosowań w telefonach komórkowych, cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo. Jest on ok. 30 % mniejszy niż stosowane obecnie w standardzie urządzenia tego typu o zbliżonej rozdzielczości.

Czujnik o obiektywie 1/2,5" został wykonany w procesie technologicznym 0,13 mikrona i jest, jak zapewnia Samsung, o 50 % bardziej czuły na światło. Ma to przełożenie na ostrość wykonywanych zdjęć oraz redukuje problemy ze zbyt ciemnymi obrazami bądź nagraniami wideo. Wymiary pikseli to 2,2x2,2 mikrona.

Koncern ogłosił również premierę 3,2-megapikselowego czujnika CIS specjalnie dla aparatów cyfrowych w "komórkach" z obiektywem 1/3". W tym przypadku piksel jest kwadratem o boku długości 2,25 mikrona. 5-megapikselowe czujniki CIS wejdą do masowej produkcji pod koniec tego roku, a w przyszłym należy spodziewać się czujników 3,2 MP z wbudowanym procesorem ISP (image signal processor).

Więcej informacji: Samsung.


Zobacz również