Czułe matryce wyeliminują lampę błyskową?

Firma Kodak opracowała nową technologię produkcji czujników obrazu w aparatach cyfrowych, która może przyczynić się do wyeliminowania konieczności fotografowania z użyciem lampy błyskowej.

Technologia, która nie posiada jeszcze nazwy, zwiększa czułość matrycy na światło i jak przekonuje Kodak, może zostać zastosowana do dowolnego istniejącego sensora. Nie przewiduje radykalnych zmian w budowie czujnika obrazu.

Dzięki zastosowaniu opracowanego przez Kodaka rozwiązania można będzie zmniejszać czas ekspozycji, co ograniczy ryzyko wykonania poruszonego lub nieostrego zdjęcia. Umożliwi to także fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych (mniej szumów na zdjęciach). Czułość na światło stała się poważnym problemem zwłaszcza w cyfrówkach o matrycach dużej rozdzielczości, powodujących zwiększoną ilość szumów.

W większości dostępnych dziś na rynku cyfrówek każdy piksel matrycy rejestruje jeden z kolorów RGB (co drugi piksel przechwytuje kolor zielony). System ten nazywany jest wzorcem Bayera, od nazwiska inżyniera Kodaka, Bryce'a Bayera, który to rozwiązanie stworzył. Innymi słowy, na 12-megapikselowej matrycy Bayera 6 mln. pikseli jest zielone, a po 3 mln - czerwone i niebieskie. Odpowiednie oprogramowanie odtwarza obraz pełnokolorowy za pomocą algorytmów demozaikujących.

W nowej technologii Kodaka połowa pikseli rejestruje barwę czerwoną, zieloną lub niebieską, a druga połowa (piksele panchromatyczne) przechwytuje informacje o jasności. W tym systemie, podział matrycy o rozdzielczości 12 MP wygląda tak:

- 6 mln. pikseli - jasność

- 3 mln. pikseli - kolor zielony

- 1,5 mln. pikseli - kolor niebieski

- 1,5 mln. pikseli - kolor czerwony.

Aby przetwornik aparatu mógł zrekonstruować obraz w pełnym kolorze muszą być jednak zastosowane odmienne algorytmy oprogramowania.

Kodak rozważa kilka sposobów wdrożenia swojego nowego rozwiązania:

- wyposażenie własnych aparatów w obsługę tej technologii

- oferowanie systemu innym wytwórcom cyfrówek wraz z produkowanymi przez siebie matrycami CCD i wytwarzanymi przez IBM i TSMC sensorami CMOS

- licencjonowanie technologii innym firmom.

Pierwsze prototypowe czujniki obsługujące ów system mają pojawić się w pierwszym kwartale 2008 r.

Żródło: CNet